Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Toyota stworzy inteligentnego asystenta pokładowego

Toyota stworzy inteligentnego asystenta pokładowego
Yui ma być najnowocześniejszym rozwiązaniem tego typu na rynku motoryzacyjnym. (Fot. Twitter/@toyota_europe)
Toyota planuje stworzyć inteligentnego asystenta pokładowego dla swoich samochodów. System Yui ma działać na bazie algorytmów uczenia maszynowego. Będzie mógł wchodzić w interakcje z kierowcą za pośrednictwem rozmowy, a także rozpoznawać emocje.
Reklama

Koncept asystenta pokładowego Yui, Toyota zaprezentowała na Tokyo Motor Show. Asystent ma być częścią oprogramowania samochodów autonomicznych, znacznie wpływającą na zwiększenie interaktywności pojazdu z punktu widzenia kierowcy. Yui na podstawie reakcji prowadzącego pojazd będzie na przykład mógł zaproponować przełączenie na tryb automatycznej nawigacji, a także zabawiać kierowcę pogawędką chroniąc przed zaśnięciem za kierownicą.

Według koncernu, Yui ma być nie tylko asystentem pokładowym, ale przyjacielem kierowcy. Ma to być możliwe dzięki udostępnieniu systemowi wglądu w aktywność właściciela samochodu w mediach społecznościowych, na podstawie której system będzie budował swoją wiedzę na jego temat.

Według słów odpowiedzialnego za planowanie biznesowe w Toyocie Didiera Leroya, inwestycja w tego rodzaju system jest dobrym ruchem w stronę stawienia czoła wyzwaniom związanym z obecnością na rynku pojazdów autonomicznych, w tym konkurencji ze strony takich firm, jak Alphabet czy Waymo. Pierwsze pojazdy wyposażone w Yui mają według Toyoty znaleźć się na drogach Japonii już w 2020 roku. Toyota jest obecnie drugim największym na świecie producentem samochodów.

Nie jest jednak jedynym koncernem motoryzacyjnym, który uważa, że samochód powinien rozmawiać ze swoim kierowcą. Rywal Toyoty, Honda Motor, a także Amazon i Apple, pracują już nad swoimi inteligentnymi wirtualnymi asystentami dla samochodów.

Na tegorocznym Tokyo Motor Show Honda zaprezentowała również koncept samochodu, którego system będzie - podobnie jak planowany przez Toyotę asystent wirtualny - rozpoznawał emocje kierowcy, a także rejestrował poziom jego stresu.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.09.2018
GBP 4.841 złEUR 4.293 złUSD 3.668 złCHF 3.800 zł

Sport


Reklama