Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

To nie optymiści, a realiści są bardziej szczęśliwi

To nie optymiści, a realiści są bardziej szczęśliwi
Realiści nie poddają się skrajnym emocjom... (Fot. Getty Imqages)
Wiele badań przeprowadzonych na przestrzeni lat wykazało, że optymiści są zdrowsi i szczęśliwsi. Ale bycie realistą może być jeszcze lepsze dla twojego zdrowia psychicznego, twierdzą naukowcy.
Reklama
Reklama

Optymiści żyją dłużej, pozytywne nastawienie kluczem do szczęścia, siła pozytywnego myślenia jest nieoceniona. Tylko czy aby na pewno? "Chodzi nie tylko o to, że optymistyczne myślenie rozprasza obecny mrok, ale także o to, że uruchamia samospełniającą się przepowiednię, w której wystarczy wiara w sukces. Pod względem szczęścia, optymistyczne myślenie wydaje się strategią korzystną dla wszystkich" - zauważa w BBC Chris Dawson z Uniwersytetu w Bath i David de Meza z London School of Economics and Political Science.

Z drugiej strony mamy pesymistów, których szklanka zwyczajowo jest do połowy pusta. Jednak to podejście, wbrew pozorom, może mieć również swoje "zalety". "Pomimo tego, że oczekiwanie najgorszego może być niezwykle bolesne psychicznie, pesymiści z natury są raczej odporni na rozczarowania" - wskazują badacze.

Spośród tych dwóch skrajności i kontrastujących ze sobą sposobów myślenia, wyłania się pewien środek, realistyczne podejście, któremu w swoich 18-letnich badaniach przyjrzeli się naukowcy.

"Badania mogą przynieść ulgę wielu osobom, ponieważ pokazują, że nie musisz spędzać dni na dążeniu do pozytywnego myślenia. Zamiast tego widzimy, że realistyczne podejście do swojej przyszłości i podejmowanie rozsądnych decyzji na podstawie dowodów może przynieść poczucie dobrego samopoczucia, bez konieczności zanurzania się w nienaturalnej dla niektórych pozytywności" - wskazują badacze.

"Nie musisz spędzać dni na dążeniu do pozytywnego myślenia". (Fot. Getty Images)

Wyjaśniają, że realiści nie poddają się skrajnym emocjom, patrzą na świat dość chłodnym okiem, zatem dalecy są od popadania w gorszy nastrój z powodu porażki lub niepowodzenia - co może zdarzać się skrajnym optymistom. Nie grożą im też przygnębiające wizje towarzyszące pesymistom.

Kolejnym argumentem, który może przemawiać za postawą racjonalną jest fakt, że osoby, które cechuje takie podejście zwykle podejmują decyzje w sposób bardziej przemyślany, przekalkulowany, oparty bardziej o fakty i informacje, aniżeli skrajne emocje, np. nadmiernego entuzjazmu czy strachu. Zatem, jak podkreślają badacze, te decyzje są lepsze, obarczone mniejszym ryzykiem i bardziej przemyślane, co z kolei niweluje z jednej strony rozczarowanie, z drugiej nie hamuje przed podejmowaniem działania.

"Nasze badanie sugeruje, że realiści są najszczęśliwsi, ale niekoniecznie oznacza to, że stanie się realistą (jeśli taka zmiana byłaby możliwa) koniecznie poprawiłaby samopoczucie. Wszystko, co możemy powiedzieć, to to, że może" - podsumowują naukowcy.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama