Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

To już udowodnione: Samotność szkodzi sercu!

To już udowodnione: Samotność szkodzi sercu!
Osoby samotne narażone są na liczne problemy zdrowotne. (Fot. PAP Life)
Jesteś samotny? Uważaj na serce! Badania wskazują, że samotność zwiększa ryzyko śmierci w wyniku chorób sercowo-naczyniowych.
Reklama

"Samotność jest dziś bardziej powszechna niż kiedykolwiek wcześniej. Poprzednie badania wykazały, że samotność i izolacja społeczna są powiązane z chorobą niedokrwienną serca i udarem, ale nie zostało to zbadane u pacjentów z różnymi typami chorób sercowo-naczyniowych" - wskazuje autorka badania, Anne Vinggaard Christensen, doktorantka z Kopenhaskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Danii.

Zespół duńskich naukowców odkrył, że samotność wiązała się z dwukrotnie większym ryzykiem zgonu u kobiet i niemal dwukrotnie wyższym ryzykiem u mężczyzn. Badanie ujawniło również, że osoby, które czuły się samotne, trzy razy częściej zgłaszały objawy lęku i depresji - dotyczyło to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Badani wskazywali również na ogólnie niższą jakość życia.

Badanie zostało zaprezentowane na EuroHeart 2018, corocznej konferencji pielęgniarskiej Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Vinggaard Christensen dodała, że kluczowe było zebranie danych na temat pacjentów żyjących samotnie i tych, którzy tego nie robili, ponieważ życie w pojedynkę nie zawsze prowadzi do samotności, a życie z innymi nie musi koniecznie uodpornić cię na izolację społeczną.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.08.2018
GBP 4.795 złEUR 4.310 złUSD 3.737 złCHF 3.785 zł

Sport


Reklama