Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Tata z dzieckiem w przedszkolu. Obowiązkowo!

Tata z dzieckiem w przedszkolu. Obowiązkowo!
Dzień ojca w Finlandii wypada dokładnie pół roku po dniu matki. (Fot. Thinkstock)
Dzień ojca, obchodzony w Finlandii w drugą listopadową niedzielę miesiąca, jest jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu. Tradycją jest, że tuż przed świąteczną niedzielą wiele przedszkoli zaprasza ojców na wspólne śniadanie razem z dziećmi.
Reklama

Jest poranna gorąca kawa i świeżo upieczone bułeczki z przedszkolnej kuchni. Dzieci wręczają też laurki lub inne prace, które samodzielnie przygotowywały wcześniej pod okiem przedszkolnych opiekunów.

Niektóre punkty oświatowe zamiast "dnia ojca" organizują "dzień bliskiego" - po to, aby wszystkie dzieci tego dnia czuły się komfortowo i mogły zaprosić na święto ważną dla nich osobę. Decyzja pod jaką nazwą świętować należy do kierownictwa danej placówki. W listopadowej sondzie przeprowadzonej na Twitterze tylko kilkanaście procent głosujących uznało, że powinno się zmienić tradycyjną nazwę święta. Przeciwnicy tego pomysłu uważają, że mówienie o "dniu bliskiego" to "niedocenianie dnia ojca".

Dzień ojca w Finlandii (w tym roku 12 listopada) wypada dokładnie pół roku po dniu matki, obchodzonym w drugą niedziele maja. Wtedy na masztach podnosi się państwowy sztandar. Święto, które jest "dniem flagi" równo od 30 lat, po raz pierwszy obchodzono w Finlandii w 1949 r. (na stałe przyjęło się dopiero w latach 70 XX w.). W Finlandii tego dnia niektórzy obchodzą też dzień dziadka.

Wagę święta i rolę ojca w wychowaniu dzieci podkreśla fińskie Ministerstwo Zdrowia i Spraw Socjalnych oraz Federacja Fińskich Rodzin przyznając na początku listopada nagrody dla "ojca roku". W tym roku nagrodzonych zostało trzech mężczyzn, którzy są "ojcami w codziennym życiu", a kryterium wyboru było m.in. zaangażowanie ojców w zajęcia sportowe i hobbystyczne swoich dzieci oraz wykorzystanie przez nich urlopów rodzinnych.

Specjalne desery na dzień ojca czy okazjonalne dania serwowane są też w kawiarniach i restauracjach. (Fot. Thinkstock)

"Nagrodzeni ojcowie dają nam wszystkim wiarę w to, że można poradzić sobie z trudnymi sprawami. W ojcach i dziadkach są ogromne zasoby siły" - powiedziała minister Pirkko Mattila podczas uroczystości rozdania nagród. Poprzez nagrodę "ojciec roku" organizatorzy chcą wpłynąć na to, aby aktywne ojcostwo było bardziej doceniane w społeczeństwie.

"To daje tak dużo i wynagradza, gdy widzi się bawiące i śmiejące dzieci" - powiedział jeden z nagrodzonych ojców, opiekun czwórki dzieci. Przyznał jednak, że na jego hobby czasu wolnego już nie wystarcza.

Na dzień ojca popularne są też słodkie prezenty. Jednym z częściej wybieranych jest czekoladowy tort z malinami. Gdy w kalendarzu zbliża się dzień ojca przepis na czekoladowo-malinowy tort można znaleźć w wielu fińskich czasopismach czy poradnikach kulinarnych. Jego przygotowanie to wyzwanie dla mamy, żony, babci czy samego dziecka. Ale czego nie robi się dla taty, by złożyć mu jak najlepsze życzenia w dniu jego święta? Mimo jesiennej, a często już zimowej aury w Finlandii, maliny można z łatwością znaleźć w sklepach. Pochodzące z krajów południowych zazwyczaj są w stałym asortymencie.

Specjalne desery na dzień ojca, także inne niż czekoladowo-malinowe, czy okazjonalne dania serwowane są też w kawiarniach i restauracjach. "Iloista isaenpaeivaeae!", czyli "radosnego dnia taty" - mówią Finowie.

Podobnie jak w Finlandii w listopadzie dzień ojca obchodzony jest także w Szwecji, Norwegii, Islandii oraz Estonii.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.09.2018
GBP 4.841 złEUR 4.293 złUSD 3.668 złCHF 3.800 zł

Sport


Reklama