Menu

Szybki jak fiński policjant!

Szybki jak fiński policjant!
Niektórzy wątpili w wynik sprintu ”superpolicjanta”. (Fot. Getty Images)
28 km/h - z taką prędkością biegł w pełnym wyposażeniu patrolowym jeden z fińskich funkcjonariuszy. Sprint superpolicjanta został uwieczniony przez testowany fotoradar.
Reklama

”Czy ktoś zdoła być lepszy?” - zapytał na Twitterze szef fińskiego policyjnego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, nadkomisarz Dennis Pasterstein. Rzucił wyzwanie innym służbom do rywalizacji na odcinku 100 metrów, kierując twitta jednocześnie do straży granicznej, helsińskiej służby ratowniczej (w tym strażaków), służby celnej oraz za granicę - do estońskiej policji.

Stopklatka przedstawiająca umundurowanego policjanta w sprinterskim biegu (z zarejestrowaną chwilową prędkością 28 km/h) szybko obiegła media społecznościowe. Według Pastersteina, z taką prędkością ”setkę pyknie w czasie 12,85 sekundy”.

Obstawiano, kto wygrałby w rywalizacji sprinterskiej między służbami. ”Pierwsze miejsce dla policji, drugie dla strażników granicznych, trzecie dla strażaków, bo ich wyposażenie nie jest odpowiednie do biegania, a czwarte dla celników, ponieważ ich średni wiek to blisko 50 lat” - uzasadnił internauta.

”Z tym (takimi newsami) trzeba być ostrożnym. Biegnący funkcjonariusz wywoła strach i panikę u obywateli” - skomentował inny.

Niektórzy wątpili w wynik sprintu ”superpolicjanta” wskazując, że przedstawiony ”kadr” pokazuje ”chwilową prędkość bez początkowego przyspieszenia”. ”Obiecuję kolegom kawę i ciastka, jeśli któryś w wyposażeniu pokona całą setkę poniżej 13 sekund” - rzucił wyzwanie jeden z komentujących.

Żartowano także, że ”funkcjonariuszowi powinien zostać wystawiony mandat, ponieważ z pewnością przekroczył dozwoloną prędkość”.

Obecnie w Finlandii służy ok. 7,2 tys. policjantów, co w odniesieniu do liczby mieszkańców kraju (ok. 5,5 mln osób) stanowi najniższy wskaźnik w krajach nordyckich (1,33 na 1000 mieszkańców; w Szwecji - 1,99) oraz jeden z najniższych na świecie. W ostatnich latach średnia europejska to ok. 3. Na jesieni tego roku fiński rząd podjął decyzję o zwiększeniu liczebności formacji w najbliższych latach o kilkaset etatów i postanowił przeznaczyć dodatkowe środki budżetowe na ten cel.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.10.2019
GBP 4.970 złEUR 4.279 złUSD 3.841 złCHF 3.885 zł

Sport


Reklama