Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Szpinak w diecie? Najlepiej w formie koktajlu

Szpinak w diecie? Najlepiej w formie koktajlu
Szpinak jest najbogatszym źródłem zbawiennej luteiny. (Fot. Getty Images)
Szpinak jest jednym z najzdrowszych dostępnych warzyw. Istnieje wiele różnych sposobów na jego spożycie. Najlepiej jednak dodać go do smoothie, dzięki temu zyskamy więcej luteiny.
Reklama

Luteina jest przeciwutleniaczem występującym obficie w ciemnozielonych warzywach. Wykazuje właściwości, które zbawiennie wpływają na wzrok, pomaga również walczyć z wolnymi rodnikami.

Szpinak jest najbogatszym źródłem luteiny. Naukowcy z Uniwersytetu w Linkoping w Szwecji zbadali, która metoda przygotowania warzywa jest najlepsza pod kątem zmaksymalizowania ilości dostarczania tego przeciwutleniacza.

Wykorzystali techniki, z których najczęściej korzystamy w kuchni - smażenie, gotowanie, gotowanie na parze. Poddając szpinak obróbce termicznej, zbadali poziom luteiny wykazując, że wysoka temperatura i długi czas gotowania znacznie obniża zawartość tego przeciwutleniacza. Smażenie szpinaku w wysokiej temperaturze powoduje degradację dużej frakcji luteiny, nawet po zaledwie dwóch minutach.

Następnie, naukowcy serwowali szpinak w formie surowej - dodawany do sałatek i koktajli. Okazało się, że najlepszym pomysłem na spożycie jego jest dodanie go do koktajlu. Więcej luteiny jest uwalnianej z liści, gdy szpinak jest cięty na małe kawałki. Warto taki koktajl wzbogacić również o niewielką ilość tłuszczu, który zwiększy jej rozpuszczalność.

Szpinak jest również bogaty w składniki odżywcze, takie jak witaminy A, C i K1, kwas foliowy, żelazo i wapń. Jest dobrym źródłem witamin z grupy B, potasu i magnezu. Serwowany w towarzystwie soczystych owoców doskonale sprawdzi się, jako pożywne śniadanie lub zdrowa przekąska.

Zawarta w szpinaku witamina K, a także wapń i magnez są niezbędne dla zachowania zdrowych kości. Badania wykazały również, że szpinak może wzmacniać mięśnie i zapobiegać chorobom układu krążenia.

 

Komentarze


  • Izka
    1 kwietnia, 12:38

    Szpinak bardzo dużo witamin ma, a w koktajlach rewelacyjnie smakuje przynajmniej dla mnie. ma shaker to raz raz i koktajl jest gotowy wystarczy najpierw wlać niegazowanej cisowianki później wrzucić składniki zmiksować i koktajl gotowy ja dla smaku wciskam sok z limonki dodatkowo

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.06.2019
GBP 4.770 złEUR 4.255 złUSD 3.738 złCHF 3.831 zł

Sport


Reklama