Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sześć prostych rytuałów może wzmocnić związek...

Sześć prostych rytuałów może wzmocnić związek...
Jak pielęgnować związek, by był trwały i satysfakcjonujący? Para naukowców znalazła chyba odpowiedź... (Fot. Getty Images)
Choć zwykło się mawiać, że dbanie o relację jest niezwykle pracochłonne albo że wymaga uważności na potrzeby partnera, nie było łatwo określić, co to znaczy w praktyce. Dlatego para naukowców, dr Julie i dr John Gottman, pokusiła się o przeprowadzenie badań mających ogólnikowe stwierdzenia uczynić bardziej użytecznymi. Co odkryli?
Reklama
Reklama

Dr Julie i dr John Gottman od lat prowadzą badania poświęcone związkom. Zarówno w swojej wieloletniej praktyce badawczej, jak i praktyce, którą prowadzą w trakcie warsztatów z parami w The Gottman Institute, mają okazję obserwować, co składa się na solidny fundament relacji, a co skutecznie go podkopuje. Z tych obserwacji udało im się ukuć teorię, według której poświęcając zaledwie sześć godzin tygodniowo i pamiętając o sześciu prostych rytuałach można znacznie poprawić i wzmocnić swój związek.

"Zastanawialiśmy się, co odróżnia te pary, których małżeństwa i relacje ulegają poprawie, od tych, których małżeństwa się nie poprawiły. Ku naszemu zdziwieniu odkryliśmy, że te pary poświęcają na swoje relacje dodatkowe sześć godzin tygodniowo" – napisał na stronie internetowej The Gottam Insitute psycholog dr John Gottman. Szczęśliwsze pary czas ten przeznaczają na nieprzypadkowe rytuały, które wzmacniają więź istniejącą między ludźmi.

Jedną z codziennych praktyk obecnych w takich związkach jest "pożegnanie", na które poświęcimy nie więcej niż dwie minuty dziennie. Chodzi o to, aby każdego dnia przed wyjściem do pracy zapytać partnera o jedną rzecz, którą planuje tego dnia. Czy jest to lunch z przyjacielem, spotkanie w szkole, rozmowa z szefem, pierwsze ekscytujące zajęcia z jogi czy warsztaty ceramiki - to nie ma znaczenia. Ta czynność zajmie nam dosłownie jedną, dwie minuty. A jeśli nasz plan dnia nieco się różni, wystarczy pozostawienie miłej notatki na stole, zaparzenie kawy czy wysłanie wiadomości do ukochanej osoby.

Kolejny rytuał jest równie banalny, i jest nim "spotkanie". "Kiedy pod koniec dnia wrócimy do domu, przytulmy i pocałujmy naszego partnera. Warto również poświęcić choć 20 minut na rozmowę z nim. To pozwoli uwolnić stres, zbuduje intymność i udowodni, że interesuje nas to, co dzieje się w życiu drugiej osoby" - zachęca na stronie Instytutu badacz.

Uznanie i podziw to następne podwaliny solidnego związku. Nie chodzi tu o nieustanne komplementowanie drugiej osoby, a autentyczne docenienie starań. Nawet jeśli odnosi się to do pozmywania naczyń i ugotowania obiadu. "Ważne jest, aby znaleźć sposoby na przekazywanie uczuć i wdzięczności swojemu partnerowi. Zachęcam pary, z którymi pracuję, do wyrażenia swojej wdzięczności i łączenie jej z cechą, którą podziwiają u partnera. To nie tylko sprawia, że twój partner czuje się doceniony, ale także stymuluje twój umysł do dostrzegania jego pozytywnych cech. Oto przykład: Dziękuję za pomoc w zmywaniu naczyń i umożliwienie mi dokończenia projektu do pracy. Jesteś taką troskliwą kobietą, Dziękuję za kolację, jesteś doskonałym kucharzem" – podpowiada psycholog.

Pamiętajmy o bliskości. Przytulenie partnera, pocałunek na dobranoc, trzymanie się za ręce w kinie – te drobne gesty nie zrujnują naszego harmonogramu, a jak przyznają badacze są ważnym krokiem na drodze do lepszej relacji. "Podkreślanie fizycznej bliskości jest niezbędne do wzmocnienia więzi" – dodają naukowcy, sugerując, że takie rytuały działają również zbawiennie na nasze samopoczucie, pozwalając zredukować stres.

Raz w tygodniu warto również wygospodarować dwie godziny na randkę – to może być wspólny spacer, romantyczny wieczór z lampką wina, wyjście na kolację, albo poranny piknik – to czas, w którym warto ze sobą rozmawiać, omawiać plany na przyszłość lub to, co wydarzyło się w minionym tygodniu. "Ten ważny czas dla nas to relaksujący i romantyczny sposób na pozostawanie ze sobą w kontakcie. Podczas randki zadawaj pytania otwarte i skup się na partnerze" - zachęcają eksperci.

Ostatnim i niezwykle ważnym rytuałem jest rozmowa o samym związku. O tym, co budzi nasze obawy, jak załagodzić spory. To czas na uważne wysłuchanie, zrozumienie bez osądzania i wyciągnięcie wniosków, co można zmienić, poprawić i zrobić inaczej następnym razem.

Badacze przyznają, że wszystkie te metody wykorzystują nie tylko w pracy z parami, ale również w swojej relacji, która trwa nieprzerwanie od 1987 roku. Zaznaczają również, że nie są parą, która na pierwszy rzut oka wydaje się być tym magicznym połączeniem "bratnich dusz", w które zresztą nie do końca wierzą, a raczej potwierdzeniem teorii, że przeciwieństwa się przyciągają.

"John i ja pochodziliśmy z bardzo różnych miejsc. On jest naukowcem, ja klinicystą. On uwielbia siedzieć na krześle i czytać, ja uwielbiam wspinać się po górach. On dorastał na Brooklynie, śpiąc na korytarzu jednopokojowego mieszkania, ja w Oregonie w domu z wyższej klasy średniej. Nasza relacja opierała się na różnych podejściach i środowiskach. Walczyliśmy ze sobą jak pies z kotem, ale wypracowaliśmy wiele rzeczy. Nauczyliśmy się rozmawiać o naszych różnicach i je akceptować. Humor utrzymywał nas przy życiu" – przyznała w rozmowie z "The New York Times" dr Julie Gottman.

"Ona jest nieustraszona, ja się boję. Mogę ci podać 10 sposobów na śmierć w trakcie pikniku. Nauczyłem się dużo pokory i głębokiego szacunku do niej. Kiedy zaczęliśmy razem pracować, byłem naprawdę arogancki i wymagający. Kiedyś kłóciliśmy się o to, kto miał rację; dziś już nie. Musiałem wyjść ze swojej strefy komfortu. Nauczyłem się milczeć, słuchać i traktować ją poważnie, zanim przekażę swój własny punkt widzenia" – przyznaje dr John Gottman.

"Małżeństwo ciągle się zmienia, wciąż czegoś się uczysz. Co roku wyjeżdżamy w podróż poślubną na 10 dni. Zadajemy sobie nawzajem trzy pytania: Co w tym roku było nie tak? Co było dobrego w tym roku? A jak chcesz, żeby wyglądał przyszły rok? To jeden z naszych rytuałów" - konkluduje.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama