Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sześć produktów bogatych w zdrowe tłuszcze

Sześć produktów bogatych w zdrowe tłuszcze
To są zdrowe tłuszcze! (Zdjęcia: Getty Images)
Tłuszcz to składnik diety okryty złą sławą. Osoby odchudzające się z reguły unikają go w obawie przed przybraniem na wadze. Niesłusznie. Bo w rzeczywistości zbilansowana dieta bez tego makroskładnika obyć się nie może. Kluczową kwestią pozostaje sięganie po produkty zawierające zdrowe i pełnowartościowe rodzaje tłuszczu.
Reklama
Reklama

Wśród osób dbających o linię panuje błędne przekonanie, że tłuszcz jest wrogiem smukłej sylwetki. To dlatego niesłabnącą popularnością cieszą się beztłuszczowe diety-cud, bazujące na produktach z dopiskiem "light" na etykiecie. Rezygnacja z tłuszczu jest tymczasem niewskazana – nie tylko z punktu widzenia skuteczności odchudzania, ale i zdrowia. Ważne jednak, by wybierać pełnowartościowe, nieutwardzone tłuszcze, które znajdziemy w naturalnych produktach.

"Zdrowe tłuszcze są sycące i niezbędne w wielu procesach metabolicznych. Ponadto ciało potrzebuje ich do wchłaniania niektórych składników odżywczych, takich jak witaminy A, D, E i K" – zaznacza na łamach amerykańskiego magazynu Women’s Health dietetyczka Brittany Modell. I dodaje, że naszym dietetycznym celem powinno być włączenie porcji zdrowego tłuszczu do każdego posiłku – od śniadania po kolację. W jakich pokarmach go szukać? Przede wszystkich tych pochodzenia roślinnego, które są zarazem bogatym źródłem witamin i minerałów. Ale nie tylko.

Siemię lniane

Len jest doskonałym źródłem kwasu alfa-linolenowego, zdrowego tłuszczu nazywanego antagonistą cholesterolu. "Sprawia to, że nasiona lnu wspaniale wpływają na układ sercowo-naczyniowy" – tłumaczy dietetyczka Gena Hamshaw. Specjalistka poleca włączyć do diety mielone siemię lniane, które jest łatwiejsze do strawienia. Śmiało dodawajmy je do porannej owsianki, koktajli i jogurtów.

Oliwki

Te niepozorne owoce nie tylko dodają wyrazistego smaku potrawom kuchni śródziemnomorskiej, ale także mają pozytywny wpływ na zdrowie. Wspomagają trawienie, wzmacniają odporność, a do tego wspaniale wpływają na wygląd skóry z uwagi na obecność witamin z grupy B. Oliwki zawierają także jednonienasycone kwasy tłuszczowe odpowiadające za obniżanie poziomu szkodliwego cholesterolu. Sprawdzą się jako dodatek do makaronów, sałatek i sosów, a także samodzielna przekąska.

Awokado

O prozdrowotnych właściwościach awokado powiedziano już wiele. Ten pożywny owoc kryje w sobie w istocie mnóstwo witamin, minerałów i zdrowego tłuszczu. „Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że awokado ma również dużo błonnika i zawiera więcej potasu niż banany" – wyjaśnia dietetyczka Kelli McGrane. „Jednym z moich ulubionych sposobów przyrządzania awokado jest starcie go na gładką masę wraz z ciecierzycą, sokiem z cytryny i odrobiną sera feta. Powstałą pastę można podawać z pełnoziarnistymi krakersami lub grzanką. Idealny pomysł na szybki i zdrowy lunch" – dodaje.

Kokos

"Kokos zawiera średniołańcuchowe trójglicerydy, specjalny rodzaj tłuszczu, który organizm może wykorzystać do szybkiego zaopatrzenia w energię. Działa także przeciwzapalnie" – wyjaśnia dietetyczka Monica Auslander Moreno. Zawarte w kokosie kwasy tłuszczowe mają szczególną właściwość – jako że przyspieszają przemianę materii, są korzystne dla osób odchudzających się. Miąższ kokosa możemy zjeść bezpośrednio po rozłupaniu orzecha lub na jego bazie przyrządzić słodkie i aromatyczne desery.

Orzechy

Wspierają pracę mózgu, poprawiają wygląd skóry, wzmacniają układ krążenia. Bez względu na to, czy preferujemy włoskie, nerkowca czy pekan, orzechy to jeden z najzdrowszych składników diety oraz skarbnica pełnowartościowego tłuszczu. "Śmiało dodawaj je do płatków owsianych, naleśników, gofrów czy koktajli. Mielone orzechy mogą natomiast posłużyć jako panierka" – wskazuje Auslander Moreno. Nie zapominajmy o maśle orzechowym, którego porcja stanowi porządną dawkę białka, zdrowego tłuszczu i błonnika. „Wybierz takie, które składa się w stu procentach z orzechów. Ograniczysz w ten sposób ilość dodatkowej soli, cukru i sztucznych substancji" – zastrzega ekspertka.

Tłuste ryby

Ryby, takie jak makrela i łosoś, są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Normalizują one ciśnienie tętnicze, zapobiegają powstawaniu zakrzepów, wspomagają pracę serca, wspierają prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. "Zalecam spożywać tłuste ryby przynajmniej dwa razy w tygodniu" – zaznacza Modell. I dodaje, że najlepszym wyborem jest łosoś dziki, który zawiera największe ilości pełnowartościowego tłuszczu. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama