Menu

Święto sushi!

Święto sushi!
Dzisiaj sushi ma swoje święto! (Fot. Getty Images)
Choć danie to pochodzi z Japonii, pokochali je ludzie na całym świecie, w tym Polacy. Co więcej, sushi, bo o nim mowa, jest nie tylko zdrowym, ale i najmodniejszym daniem. Niestraszne jest nawet jedzenie go pałeczkami! Dzisiaj przypada Międzynarodowy Dzień Sushi.
Reklama

Mimo popularyzacji w Polsce nowych trendów żywieniowych oraz kuchni z różnych zakątków świata, najmodniejszym daniem jest sushi, obecne na naszych stołach już od wielu lat; sushi zostało wskazane przez niemal 1/3 respondentów (32 proc.) - oto, co wynika z pierwszej edycji raportu Food-Trendów Pyszne.pl, serwisu do zamawiania jedzenia online. Badanie zrealizowano w kwietniu 2019 na reprezentatywnej grupie 800 Polaków w wieku od 18 do 65 lat.

"Sushi to królowa - tak, jak w modzie jest mała czarna, tak w gastronomii tą małą czarną jest właśnie to klasyczne danie, kojarzone z daniem zdrowym. Nie przeraża nas to, że powinniśmy jeść je pałeczkami, choć dla niektórych jest to wyzwanie, ale jesteśmy otwarci, żeby również w ten sposób eksperymentować z kuchnią" - skomentował Piotr Wódkiewicz z serwisu Pyszne.pl.

Jak widać, Polacy pokochali sushi. A to wszytko za sprawą nie tylko jego ciekawego smaku, ale i sposobu podania dania oraz jego wartości odżywczych, bowiem sushi uchodzi za jedno z najzdrowszych dań. Przypomnijmy, sushi to danie złożone (a dokładniej zrolowane) z gotowanego ryżu z dodatkami, najczęściej surowymi, takimi jak: owoce morza, wodorosty nori, kawałki ryb, warzywa, grzyby, tofu czy sezam.

Oto ulubione danie Polaków... (Fot. Getty Images)

"Gdyby rdzenny Japończyk zobaczył sposób przygotowywania oraz gatunek ryżu używany do robienia sushi w Polsce, zapewne popełniłby seppuku" - stwierdził Bartosz Podskoczy, który na co dzień zajmuje się przygotowywaniem sushi w jednym z warszawskich lokali.

I tak ekspert od sushi robienie tej japońskiej potrawy w domu radzi zacząć od kupienia dobrego ryżu. "Na polskim rynku dostępny jest ryż pochodzenia japońskiego oraz taki, z którego korzysta większość sushi barów w Polsce, czyli ryż prosto z Hiszpanii. Na domowy użytek kupujmy ryż, na etykiecie którego będzie napisane: ryż do sushi" - zaznacza.

Jak prawidłowo przygotować taki ryż? Jak podaje Podskoczy, Japończyk ryż płucze w sicie, aż woda przez niego przepływająca z barwy mlecznej stanie się krystaliczna. "W sushi barze ryż płuczemy w garnku do jego gotowania tak, żeby go nie przepłukać (3-4 razy w zupełności wystarczy). Inaczej ryż po ugotowaniu zrobi się paćkowaty, a to jest niedopuszczalne" - kwituje.

I choć można pokusić się o samodzielne przygotowanie sushi w domu, od święta warto udać się na miasto, do restauracji profesjonalnie serwującej to japońskie danie, by cieszyć się jego smakiem w gronie znajomych.

Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
Dodaj komentarz
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 13.12.2019
GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

Sport


Reklama