Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Sukces w odchudzaniu? To nie genetyka, a dietetyka

Sukces w odchudzaniu? To nie genetyka, a dietetyka
Naukowcy wykluczyli możliwość posiadania "złych" genów, które wpływają na problemy z wagą. (Fot. Thinkstock)
Ilość i jakość jedzenia, nie genetyczne predyspozycje przyczyniają się do utraty wagi - to wnioski płynące z najnowszych badań.
Reklama

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy potwierdzą się sugestie, że predyspozycje genetyczne ułatwiają niektórym ludziom schudnięcie. Badanie, w trakcie którego ochotnicy poddani zostali diecie niskotłuszczowej lub niskowęglowodanowej, poprzedziły badania genetyczne ochotników.

Okazało się jednak, że utrata masy ciała nie zależy od genów, a zwyczajnie od zdrowej diety. Prof. Lennert Veerman ze Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Griffith w Queensland powiedział, że badanie wykazało, że prawdopodobnie nie ma czegoś takiego jak dieta właściwa dla określonego kodu genetycznego.

"Jemy, żeby napełnić nasze żołądki. Jeśli sięgamy po warzywa, tracimy na wadze, jeśli jemy frytki, czekoladę i popijamy je gazowanymi napojami, tyjemy" - przyznał.

Wiodąca australijska dietetyk dr Rosemary Stanton zwraca uwagę na fakt, że badanie podkreśla wagę jedzenia dużej ilości warzyw. Zwraca również uwagę, aby nie kierować się jedynie krzykliwymi etykietkami przyklejanymi do poszczególnych grup produktów.

"Niektóre badania, np. te dotyczące węglowodanów, nie uwzględniają żywności, która ich dostarcza. Dla przykładu zarówno soczewica jak i lizaki są ich źródłem, jednak jedno z tych produktów jest wysokowartościowym pokarmem o dużej wartości odżywczej, a drugie zwykłym śmieciowym jedzeniem" - podkreśla dr Rosemary Stanton.

Jak zauważa prof. Veerman, problemem nie są same diety, prawdziwym wyzwaniem jest trwałe zbudowanie zdrowych nawyków i wytrwanie przy nich. "Zamiast przechodzić na dietę, radzę znaleźć nowe, zdrowsze nawyki" - zachęca. 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2018
GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

Sport


Reklama