Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Stres - wróg smukłej sylwetki

Stres - wróg smukłej sylwetki
Stres ma negatywny wpływ na nasze ciało. (Fot. Getty Images)
Bóle brzucha, bezsenność, kołatanie serca - wszyscy znamy objawy stresu. Z uwagi na groźne dla zdrowia następstwa, nie powinniśmy go lekceważyć. Tym bardziej, jeśli staramy się schudnąć. Zestresowani częściej bowiem podjadamy, co prowadzi do przybierania na wadze.
Reklama

Na stresujące sytuacje jesteśmy narażeni niemal każdego dnia. Choć niekiedy bywa mobilizujący, stres to na ogół sprawca nie tylko obniżonego samopoczucia, ale i wielu problemów zdrowotnych – zwłaszcza, gdy jest długotrwały. Przewlekły stres może poważnie skomplikować nam życie: osłabić odporność, wywołać bezsenność, a nawet spotęgować ryzyko wystąpienia chorób serca czy wrzodów żołądka.

Do długiej listy negatywnych skutków stresu dodać należałoby tycie. „W czasie stresu nasze ciała uwalniają kortyzol, który odgrywa niebagatelną rolę w przybieraniu na wadze” – mówi dr Charlie Seltzer, certyfikowany specjalista z zakresu leczenia otyłości. „Samo wydzielanie kortyzolu przez korę nadnerczy nie skutkuje przyrostem masy ciała. Jest to hormon kataboliczny, który powoduje rozkład głównie tkanki mięśniowej, nie tłuszczowej” – zaznacza ekspert.

Wbrew pozorom nie oznacza to zatem, że wzmożony stres spowoduje utratę wagi – wprost przeciwnie. Kortyzol, nie bez przyczyny nazywany hormonem stresu, jest bowiem w rzeczywistości stymulantem apetytu – wyjaśnia Seltzer. To dlatego w momencie, gdy jesteśmy długotrwale zestresowani, czujemy wzmożony apetyt, zwłaszcza na kaloryczne produkty, jak fast foody.

Podwyższony poziom kortyzolu negatywnie wpływa też na jakość i czas trwania snu. Jego niedobory skutkują zaś zwiększonym apetytem – w szczególności na słodycze – oraz spowolnieniem metabolizmu. Warto więc próbować ze stresem walczyć, choćby poprzez znalezienie w ciągu dnia chwili na odpoczynek i regenerację, mając przy tym na uwadze nie tylko swoją sylwetkę, ale przede wszystkim zdrowie. 

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.06.2019
GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

Sport


Reklama