Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Stres działa jak śmieciowe jedzenie

Stres działa jak śmieciowe jedzenie
Stres negatywnie wpływa na cały organizm. (Fot. Thinkstock)
Stres jest dla układu pokarmowego tak samo szkodliwy, jak niezdrowe jedzenie. Podobne skutki wywołuje nawet na poziomie mikrobiologicznym - wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie Scientific Reports.
Reklama

Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga (USA) zaobserwowali, że u zestresowanych samic myszy flora bakteryjna jelit ulega takim samym przemianom, jak u gryzoni karmionych wysokotłuszczową dietą.

Prof. Laura Bridgewater i jej współpracownicy z Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju (Chiny) przez kilkanaście tygodni karmili połowę eksperymentalnych zwierząt wysokotłuszczową dietą. Następnie wszystkie gryzonie (łącznie z tymi, które odżywiano zwykłą karmą) wystawili na działanie łagodnego stresu. Przed i po ekspozycji na stres zbadali u myszy skład mikrobiomu jelitowego oraz zmierzyli natężenie lęku towarzyszącego zwierzętom w czasie przemieszczania się po otwartej przestrzeni.

Rezultaty badania były dość zaskakujące. Samce myszy karmionych wysokotłuszczową dietą były bardziej lękliwe od samic hodowanych w identycznych warunkach, a po wystawieniu na działanie stresu stawały się od nich mniej aktywne. Aczkolwiek tylko u samic stres wywoływał takie same zmiany w obrębie flory bakteryjnej, jak wysokotłuszczowa dieta.

Chociaż badanie było prowadzone na gryzoniach, jego autorzy uważają, iż może mieć ono duże znaczenie także w przypadku ludzi.

"W społeczeństwie obserwuje się u kobiet wyższy odsetek występowania depresji i lęku - zaburzeń związanych ze stresem. Nasze badanie sugeruje, że źródłem tej rozbieżności międzypłciowej mogą być różne sposoby, w jakie mikrobiom jelitowy reaguje na stres" - komentuje prof. Bridgewater.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.09.2018
GBP 4.799 złEUR 4.294 złUSD 3.651 złCHF 3.777 zł

Sport


Reklama