Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Stanom Zjednoczonym grozi inwazja... superświń

Stanom Zjednoczonym grozi inwazja... superświń
Superświnie opanowują Amerykę Północną! (Fot. Getty Images)
Wielokrotnie w historii okazywało się, że ingerowanie człowieka w przyrodę źle się kończy - zarówno dla przyrody, jak i dla człowieka. Najnowszym przykładem potwierdzającym tę teorię jest przypadek specjalnie wyhodowanej rasy świń, które są krzyżówką dzika i świni dobowej. Ta wyhodowana w Kanadzie hybryda przeniknęła do Stanów Zjednoczonych i sieje tam coraz większe spustoszenie...
Reklama
Reklama

Superświnie to pomysł kanadyjskich farmerów. Aby uzyskać rasę, której osobniki urosną większe i będą lepiej znosić niskie temperatury, skrzyżowali oni świnie z dzikami. Hybryda okazała się udana i wszystko wskazywało na to, że eksperyment się udał, do czasu, gdy 20 lat temu nastąpiło załamanie na rynku trzody chlewnej.

Hodowla okazała się nieopłacalna, więc część farmerów zmieniła profil działalności. Niektórzy z nich, zamiast sprzedać swoje świnie, postanowili wypuścić je na wolność. Efekty tamtych niewinnych decyzji sprzed lat dziś są coraz bardziej niepokojące.

Okazało się bowiem, że hybrydy - będąc potomkami dzików - doskonale sobie poradziły bez pomocy człowieka. Na wolności znalazły dobre miejsca do założenia siedlisk, miały wystarczająco dużo pożywienia, więc swobodnie się rozmnażały.

Wszystko przez to, że ludziom zamarzyło się stworzyć mieszkankę świni z dzikiem... (Fot. Getty Images)

W ostatnich latach zdziczałe świnie bardzo rozprzestrzeniły się na południu Kanady, gdzie sobie z nimi nie radzono. Teraz przeniknęły do północnej części Stanów Zjednoczonych, głównie do Montany, Północnej Dakoty, Minnesoty i Michigan i czynią coraz większe spustoszenie w tamtejszej przyrodzie.

Jak przestrzega kanadyjski serwis Field and Stream, ich wyeliminowanie może okazać się bardzo trudne, bo są inteligentne i bardzo wytrzymałe.

"Największą niespodzianką jest to, że potrafią przetrwać w tak zimnym klimacie" – tłumaczy Ryan Brook, szef kanadyjskiego projektu badawczego dzikich świń na Uniwersytecie Saskatchewan. Odporność hybrydowych świń na mrozy daje im przewagę nad innymi gatunkami.

Co ważne, superświnie nie są też specjalnie wymagające jeśli chodzi o pożywienie i żywią się dosłownie wszystkim... Nauczyły się też skutecznie wyprowadzać w pole myśliwych. 

Zdaniem Ryana Brooka, jedyną szansą, by opanować ekspansję tych zwierząt, jest podstęp - chwytanie pojedynczych osobników i zakładanie im nadajników GPS. Potem taka świnia doprowadziłaby myśliwych do reszty stada. Na razie kierowana przez Ryana Brooka grupa badawcza zaapelowała do ludności o zgłaszanie zauważonych superświń. Powstała w tym celu strona internetowa i infolinia. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama