Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sport to nie przymus

Sport to nie przymus
Aby skutecznie uprawiać sport, najpierw należy odpowiednio do niego podejść. (Fot. Getty Images)
Chcąc odnieść osobisty sukces, obok odpowiednio zbilansowanej diety i aktywności ruchowej ważne jest też właściwe podejście do samego siebie. Decydując się na uprawianie sportu, prowadźmy pozytywny dialog ze sobą - radzi Tomasz Kurach, psycholog sportu.
Reklama
Reklama

Jeśli wybieramy się na pierwszy trening używając słowa "muszę", ryzykujemy, że również kolejne treningi będziemy traktować podobnie. W dłuższej perspektywie zniechęci nas to do dalszych sportowych wysiłków – zwraca uwagę Tomasz Kurach, psycholog sportu i ekspert kampanii "Warzywa i owoce – na szczęście!".

"Gdy już mamy za sobą pierwsze treningi, zwróćmy uwagę na to, jak oceniamy swoje postępy i co mówimy lub myślimy na temat napotykanych ewentualnych trudności. Czy po popełnionym błędzie wytykamy sobie, że nic nie potrafimy i po co to wszystko? Czy po trudniejszej niż zwykle sesji treningowej myślimy, że to chyba nie dla nas, skoro jesteśmy tak zmęczeni?" - zauważa ekspert.

Psycholog uważa, że powinniśmy pomyśleć przez chwilę, co powiedzielibyśmy w takiej sytuacji bliskiej nam osobie, która zaczyna swoją sportową przygodę.

"Czy rzucilibyśmy w jej stronę kilka oschłych słów w stylu: zastanów się, po co ci ten sport lub nie potrafisz, więc daj sobie z tym spokój? Prawdopodobnie nie! Zwykle w opisywanej sytuacji okazujemy wsparcie i zachęcamy do dalszych prób. Podobnie więc zachowujmy się w stosunku do siebie samego" - radzi.

Pomocne mogą tu być, zdaniem eksperta, motywujące zwroty. Zapewne większość z nas zdaje sobie sprawę, jakie słowa czy wyrażenia mogą podziałać na nas mobilizująco i zachęcająco, a które prawdopodobnie wywołają złość lub frustrację. Warto więc świadomie wybrać te podbudowujące. Według Tomasza Kuracha, mogą one odwoływać się do dobrych doświadczeń z przeszłości albo zwracać uwagę na konkretne zadanie, jakie mamy przed sobą, bądź dotyczyć wzmacniania naszych mocnych stron, np.: "wiem, jak sobie poradzić”, „wystarczy, że skupię się na tym…", "to mi nie wyszło, ale jestem wytrwały, i spróbuję to wykorzystać".

"Decydując się na uprawianie sportu, prowadźmy pozytywny dialog ze sobą. W dłuższej perspektywie może się on przełożyć na zwiększone poczucie szczęścia w codziennych okolicznościach – podsumowuje ekspert.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama