Menu

Słynny iluzjonista wyciął numer warszawskim policjantom

Słynny iluzjonista wyciął numer warszawskim policjantom
O talencie magika przekonali się osiem lat temu policjanci jednego z warszawskich komisariatów. (Fot. Getty Images)
Andrew Basso wraz z grupą światowej sławy iluzjonistów wystąpi w Polsce w przyszłym roku ze spektaklem The Illusionists Live. To nie będzie pierwsza wizyta Włocha nad Wisłą. Przed laty dał improwizowany show w jednym z warszawskich komisariatów policji...
Reklama

33-letni Andrew Basso nazywany jest następcą legendarnego Harry’ego Houdiniego. W 2005 iluzjonista zdobył w Los Angeles tytuł „Mistrza ucieczki", uwalniając się w 64 sekundy z kaftana bezpieczeństwa, używanego przez służbę penitencjarną Stanów Zjednoczonych. W swoim popisowym numerze, w którym igra ze śmiercią, Basso wykorzystuje akwarium z wodą. Ze stopami unieruchomionymi w dybach i rękoma skutymi kajdankami, zanurzany jest w nim do góry nogami. Basso potrafi wydostać się z tej pułapki, wykorzystując jedynie niepozorną spinkę. Kiedyś taki numer był specjalnością Houdiniego.

O jego talencie do wyswobadzania się przekonali się osiem lat temu policjanci jednego z warszawskich komisariatów. Basso odwiedził Polskę na zaproszenie swojego przyjaciela, Jacka Pałkiewicza. Podróżnik przygotował dla niego niespodziankę. Tuż po przylocie zabrał go na komisariat, by poddać go sprawdzianowi. „Policjanci przywiązali go liną do krzesła. Związali tak mocno, że mówiłem im: Panowie, litości! Dwie minuty go wiązali. A Andrew wyszedł z tego po minucie” – wspomina Pałkiewicz. Policjanci byli w szoku. W komisariacie działy się też inne cuda - znikały portfele i zegarki. Policjanci mogli poczuć się niczym bohaterowie „Mistrza i Małgorzaty”.

Pałkiewicz, który dzieli swój czas pomiędzy Polskę i Włochy, poznał Basso dzięki swojemu synowi, który zajmuje się postprodukcją filmowo-telewizyjną. Człowiek, który samotnie przepłynął Atlantyk, wędrował przez Saharę, Syberię i Amazonię, uczył iluzjonistę technik survivalowych, tego, jak radzić sobie w ekstremalnych sytuacjach. Jak przyznaje Basso: „Miałem wiele szczęście, że go poznałem i zostaliśmy przyjaciółmi. Dużo się od niego nauczyłem".

W przyszłym roku Andrew odwiedzi Polskę ze spektaklem „The Illusionists Live”. Biorą w nim udział niezwykle utalentowani iluzjoniści, należący do światowej czołówki, jak Luis De Matos, Enzo, Yu Ho-Jin, Kevin James, a także Sos i Victoria. Ten najlepiej sprzedający się spektakl magiczny w historii Broadwayu zawita do Krakowa (15-17 lutego), Gdańska (22-24 marca) i Warszawy (10-14 kwietnia). Publiczność będzie miała okazję obejrzeć iluzje, lewitacje, czytanie w myślach oraz znikanie. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 06.12.2019
GBP 5.053 złEUR 4.272 złUSD 3.850 złCHF 3.896 zł

Sport


Reklama