Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Słodycze w zgodzie ze zdrowymi nawykami?

Słodycze w zgodzie ze zdrowymi nawykami?
Najczęstszym smakołykiem serwowanym dzieciom jest czekolada. (Fot. Getty Images)
Mamo, czy jest coś słodkiego? - który rodzic nie zna tego pytania. Jak przekonuje dietetyk Jadwiga Przybyłowska, można nauczyć dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych, nie rezygnując z przyjemności. Wystarczy robić zdrowe słodycze w domu albo zastępować je owocami.
Reklama
Reklama

92 proc. rodziców deklaruje, że pozwala swoim dzieciom na słodycze - wynika z badania przeprowadzonego w ramach kampanii "Słodka równowaga", której celem jest edukacja w zakresie roli cukru w diecie człowieka oraz pokazanie, że produkty zawierające cukier mogą stanowić element zdrowej i zbilansowanej diety, połączonej z aktywnym trybem życia.

I tak najczęstszym smakołykiem serwowanym dzieciom jest czekolada (52 proc.). Dalej znalazły się takie słodycze, jak: batony (35 proc.), cukierki (32 proc.) oraz wszelkiego rodzaju ciastka i ciasteczka (31 proc.).

Jak przekonuje Jadwiga Przybyłowska, dietetyk i ekspert kampanii, da się nauczyć dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych, jednocześnie nie rezygnując całkowicie ze słodkich przyjemności. A są one ważne dla dziecka, gdyż słodki smak znany jest im z mleka matki, czyli pierwszego pokarmu, jaki zaczęły przyjmować, odkąd się urodziły. Później dziecko kształtuje swoje preferencje żywieniowe na podstawie obserwacji rodziców. Dlatego jeśli chcemy, aby dziecko jadło zdrowo, lepiej dawać mu dobry przykład.

Podstawową bazą słodkich przekąsek i deserów powinny być owoce. (Fot. Getty Images)

"Chcąc zadbać o jakość diety i jej korzystny wpływ na zdrowie pamiętajmy, że podstawową bazą słodkich przekąsek i deserów powinny być owoce. Dobrej jakości gorzka czekolada, naturalne lody, sorbety – to także atrakcyjne i bezpieczne słodycze - pod warunkiem, że dziecko nie decyduje samo odnośnie ilości spożywanych przez siebie smakołyków" - przekonują eksperci kampanii i podkreślają, że nasze pociechy już od dzieciństwa powinniśmy uczyć umiaru.

Okazjonalnie zjedzenie czekoladki, ciasta, jagodzianki czy pączka to także żaden problem? Okazuje się, że zaczyna się on dopiero wtedy, kiedy do każdego posiłku wypijany jest słodki napój. "Przyczynia się to do niepotrzebnego rozpychania żołądka i spożywania nadmiernych ilości kalorii. Słodki napój powinien być traktowany jak deser, a nie integralna część posiłku. Nie powinien być spożywany regularnie, tylko okazjonalnie i najlepiej wtedy, kiedy dziecko jest w ruchu, a nie kiedy siedzi przed komputerem lub telewizorem" - kwitują. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama