Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Skakanie na skakance - trening dla ciała i mózgu

Skakanie na skakance - trening dla ciała i mózgu
Skakanka to świetne narzędzie, które pomoże nam osiągnąć upragnioną sylwetkę. (Fot. Getty Images)
Są dwa powody, dla których warto sięgnąć po skakankę - po pierwsze Vogue zapowiada, że będzie to najpopularniejsza forma treningu w tym roku. Po drugie, trening ze skakanką to sekret sylwetki wielu znanych modelek.
Reklama
Reklama

Zamień bieżnię na skakankę - "Vogue" zapewnia, że to skuteczny i za chwilę najmodniejszy sposób na zachowanie smukłej sylwetki i doskonałej kondycji. Ten element treningu zwykle utożsamiamy z bokserami, stanowi nie tylko doskonałą rozgrzewkę, wpływa również zbawiennie na koordynację całego ciała.

Cytowany na łamach "Vogue" Alex Whittet przyznaje, że używa skakanki, jako alternatywy dla biegania. "Skakanie daje mi większą różnorodność, a korzyści płynące z takiego treningu są niemal natychmiastowe. Dodatkowo skakanie na skakance poprawia koordynację ręka-oko, podnosi zwinność" - przyznaje.

Były bokser, Michael Olajide Jr., który odpowiada za niebiańskie ciała modelek Victoria's Secret, wyznaje, że jego ulubionym ćwiczeniem i jednym z najskuteczniejszych, jest właśnie skakanie na skakance. "Skakanie na skakance jest niesamowitym ćwiczeniem, które doskonale wpływa na naszą koncentrację. Poza tym jest to narzędzie ogólnorozwojowe, które angażując całe ciało daje doskonałe rezultaty, jak żadne inne ćwiczenie. I każdy może je wykonać bez wychodzenia z domu" - przyznaje trener.

Jak wyjaśnia Olajide, skakanka musi mieć odpowiednią długość. Aby to ustalić, należy na środek skakanki stanąć obiema stopami i chwycić za rączki, jej końce powinny znajdować się pod pachami. "Pamiętajmy, że jeden obrót skakanki to jeden podskok, pięty nigdy nie powinny dotykać ziemi. I, nawet jeśli na początku skakanie nam nie wychodzi, nie poddajemy się" - doradza trener.

Jak podkreśla na łamach "Time" Tim Church, profesor z Pennington Biomedical Research Center na Uniwersytecie Stanowym w Luizjanie, zaletą ćwiczeń ze skakanką jest możliwość regulowania tempa ćwiczeń - od lekkiej rozgrzewki, po wyczerpujący trening cardio. Pomyślne wykonanie treningu wymaga synchronizacji całego ciała. Zatem skakanie na skakance to nie tylko trening ciała, to również trening mózgu. Church przyznaje, że pracując z dziećmi, które borykają się z problemami w utrzymaniu koordynacji ruchowej, sięga właśnie po tę formę ćwiczeń.

Błędnym jest również przekonanie, że skakanie na skakance rzeźbi tylko dolne partie ciała. To ogólnorozwojowy trening całego ciała, angażujący wszystkie jego grupy. "Wydawać się może, że wszystkie obroty kontrolowane są przez dłonie i nadgarstki, ale w rzeczywistości potrzeba ogromnej pracy twoich ramion, pleców, aby kontrolować i stabilizować linę" - dodaje Michele Olson z Huntingdon College. Co ciekawe, skakanie na skakance wpływa zbawiennie na kości.

Choć taka forma treningu przynosi wiele korzyści, w przypadku osób z dużą nadwagą, eksperci zalecają ostrożność.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama