Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Sauna, wioska skrzypków i prawo do wędrówek

Sauna, wioska skrzypków i prawo do wędrówek
Czy fińska sauna trafi na prestiżową listę UNESCO? (Fot. Getty Images)
Nie tylko znana na całym świecie fińska sauna, ale też unikalna kultura ludowej gry na skrzypcach wśród mieszkańców pewnej wioski - to dwie spośród fińskich tradycji i zjawisk kulturowych, które wybrano oficjalnie do zgłoszenia na listę światowego niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Reklama
Reklama

Wyboru dokonano z liczącego ponad 50 punktów spisu odnoszącego się do narodowego dziedzictwa kulturowego Finlandii. Do tej pory żaden z fińskich zwyczajów czy elementów kultury niematerialnej nie znalazł się w spisie UNESCO.

Pierwszy wybór bezapelacyjnie padł na fińską saunę, bo jak się podkreśla: "nie ma innego fińskiego słowa, które bardziej upowszechniłoby się w innych językach", a "spędzanie czasu w saunie stanowi znaczący element wizerunku Finlandii".

Według serwisu "aineetonkulttuuriperinto.fi" prowadzonego przez Fińską Agencję Dziedzictwa Kulturowego, "statystyczny Fin idzie do sauny po raz pierwszy zanim skończy pół roku, a potem korzysta z sauny częściej niż raz w ciągu tygodnia (średnio półtora raza)”. Również w podeszłym wieku nie rezygnuje z kąpieli w saunie.

Jak oszacowano "w ciągu roku Finowie odwiedzają saunę łącznie 200 mln razy, co czyni z saunowania przykład fińskiego niematerialnego dziedzictwa kulturowego w jego najbardziej powszechnym znaczeniu". W kraju zamieszkanym przez nieco ponad 5,5 mln osób, jest ok. 3,2 mln saun - "ilość miejsc, gdzie można odbyć kąpiel, gwarantuje to, że wszyscy, gdyby mieli ochotę, mogliby skorzystać z sauny równocześnie".

Oficjalnie fińska kultura sauny zostanie przedstawiona do UNESCO w pierwszej połowie 2019 r.

Następnie, w kolejnym roku, fińskie władze zamierzają zgłosić tradycję ludowej gry na skrzypcach, która kultywowana jest w położonej na zachodzie Finlandii gminie Kaustinen. W społeczności lokalnej wioski, zamieszkanej obecnie przez ok. 4 tys. osób, nauka gry przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Jak oszacowano, wszystkich aktywnie, jak i sporadycznie, grających muzykę ludową w wiosce jest paręset osób.

Oprócz tego do Fińskiej Agencji Dziedzictwa Kulturowego można składać dokumentację dotyczącą innych tradycji czy zjawisk kulturowych, które mogłyby stać się przedmiotem zgłoszenia do UNESCO.

Jednym z takich zwyczajów, jest fińska koncepcja "prawa każdego człowieka do korzystania z przyrody" (everyman's right). Starania o wpisanie tego zjawiska na listę UNESCO podjęła "Suomen Latu" - największa w Finlandii organizacja zajmującą się promocją aktywności na świeżym powietrzu, zrzeszająca ponad 80 tys. członków oraz 200 stowarzyszeń.

Fińska koncepcja "prawa do wędrówek" pozwala każdemu czerpać radość z wypoczynku na świeżym powietrzu oraz wolności pośród lasów i wzgórz, wielu jezior i rzek, jedynie z niewieloma ograniczeniami". 

80 procent powierzchni Finalndii zajmują tereny zielone. (Fot. Getty Images)

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama