Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Przytulajmy się... na zdrowie

Przytulajmy się... na zdrowie
Przytulanie może pomóc w nawiązaniu głębszych więzi z partnerem. (Fot. Getty Images)
Pomaga zwalczać napięcia i stres, działa uspokajająco, poprawia nastrój - przytulanie się do bliskich osób to znana recepta na dobre samopoczucie. Uczeni dowodzą, że jest ono nie tylko przyjemne, ale i dostarcza wielu korzyści zdrowotnych.
Reklama

Badania naukowe co rusz udowadniają, że ta relaksująca rozrywka jest nie tylko przyjemna, ale i przynosi realne korzyści zdrowotne – zarówno dla ciała, jak i ducha. W czym tkwi sekret dobroczynnych właściwości przytulania? Nauka spieszy z wyjaśnieniem tego fenomenu.

Podczas przytulania wytwarzana jest oksytocyna, znana również jako hormon dobrego samopoczucia, który odgrywa niebagatelną rolę w powstawaniu pozytywnych emocji. Przytulanie, wyzwalając oksytocynę, jest zatem sprawcą reakcji chemicznej, która skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi. W efekcie mija stres i niepokój, zmniejsza się też ryzyko chorób serca.

"Znana z ułatwiania nawiązywania więzi między matką a dzieckiem podczas porodu i karmienia piersią oksytocyna jest również kluczowym hormonem, który tworzy więź emocjonalną w relacjach między dorosłymi" – tłumaczy psychoterapeutka Liz Colizza w rozmowie z "Popsugar".

Przytulanie jest sprawcą reakcji chemicznej, która skutkuje... obniżeniem ciśnienia krwi. (Fot. Getty Images)

Jedną z wielu zalet przytulania jest bowiem to, że może pomóc w nawiązaniu głębszych więzi z partnerem, co z kolei ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne. "Kiedy rozpoczynasz przytulanie, próbujesz połączyć się ze swoim partnerem i pogłębić ogólną relację, związek emocjonalny poprzez bliskość fizyczną" – wyjaśnia Colizza.

Bliskość fizyczna drugiego człowieka, której doświadczamy w czasie przytulania, może także pomóc zapobiegać depresji poporodowej. Badanie autorstwa dr Tiffany Field sugeruje, że codzienny dotyk bliskiej osoby w postaci przytulania lub masowania może niwelować objawy depresji u świeżo upieczonych mam. Uczestniczki badania, które otrzymały masaże, doświadczyły łagodniejszych objawów depresji oraz występował u nich niższy poziom stresu po porodzie, w przeciwieństwie do grupy kontrolnej kobiet, które ich nie otrzymywały.

Przytulanie może zdziałać cuda również w komunikacji, zwłaszcza w związku. "Przytulenie może być dla twojego partnera przekazaną bez użycia słów wiadomością o tym, jak się czujesz" – przekonuje Colizza. Ma ono także pozytywny wpływ na ogólny nastrój.

"Wiele badań wykazało, że kontakt fizyczny w związkach romantycznych może pomóc partnerom złagodzić stres i napięcia. Partnerzy, którzy często przytulają się, mają również niższe ciśnienie krwi i są bardziej zrelaksowani" – dodaje. Warto więc przytulać się – dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2019
GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

Sport


Reklama