Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Przestrzegasz zdrowej diety? Nie odmawiaj obiadu u babci!

Przestrzegasz zdrowej diety? Nie odmawiaj obiadu u babci!
Babci się nie odmawia! (Fot. Thinkstock)
Dzisiejsze zdrowe obiady wyglądają nieco inaczej niż te babcine składające się z rosołu i kotleta. Jak informuje prof. Jadwiga Charzewska, raz na jakiś czas spokojnie można zjeść taki posiłek, nie tylko ku uciesze własnego podniebienia, ale i zadowoleniu babci.
Reklama

Często to właśnie babcina kuchnia słynie jako ta najlepsza. W dzisiejszych czasach, kiedy ludzie świadomiej zwracają uwagę na to, co jedzą - i żeby od tego nie przytyć - babciny obiad, składający się zazwyczaj z rosołu i z kotleta oraz ziemniaków na drugie danie, może uchodzić za niezgodny z naszą "zdrową" dietą.

"Nie przesadzajmy. Najważniejszy jest umiar, bo cóż niezdrowego jest w rosole, jeśli dziecko zje go z jakimś dobrym makaronem? A smażony kotlet? Od czasu do czasu też możemy sobie na niego pozwolić" - ocenia prof. dr hab. n. biol. Jadwiga Charzewska.

Ekspertka od żywienia zauważa, że do jedzenia nie można podchodzić zbyt restrykcyjnie, gdyż to prowadzi do chorób - jedną z nich jest np. ortoreksja, w której obsesyjnie szuka się produktów najzdrowszych. Łatwo jest wpaść ze skrajności w skrajność.

"Jeśli raz w tygodniu u babci dostanie się taki obiad, powinno się zjeść go z apetytem. Tam oprócz ziemniaków i kotleta - a mięso jest dobrym źródłem białka zwierzęcego - na pewno jest jakaś surówka czy jakieś warzywo i kompot, który dobrze, by był jednak mniej słodzony. Ale, nawet jeśli jest to mniej zdrowe, to jak jadamy tak od czasu do czasu, można sobie pozwolić. Babci się nie odmawia, a jeszcze się ucieszy" - kwituje. 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 21.09.2018
GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

Sport


Reklama