Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Przepis na sukces - samotność czy współpraca?

Przepis na sukces - samotność czy współpraca?
W jaki sposób najefektywniej rozwiązać problem? (Fot. Thinkstock)
Współpraca z kolegami zza biurka czy rozwiązywanie problemu w samotności - co przynosi lepsze rezultaty? Naukowcy dowodzą, że najbardziej efektywną metodą radzenia sobie z trudnościami, a tym samym osiągania zawodowych sukcesów, jest połączenie tych dwóch strategii.
Reklama
Reklama

Gdy mamy do czynienia z trudnym zadaniem w pracy, decydujemy się na ogół na jedną z dwóch metod działania – natychmiast konsultujemy się ze współpracownikiem lub próbujemy w samotności i skupieniu rozwiązać problem. Każda z tych strategii może przynieść dobre wyniki, jednakże nowe badanie opracowane przez amerykańską National Academy of Sciences, pokazuje, że najlepszym wyjściem okazuje się ich połączenie.

"Kooperacja korzystnie wpływa, na jakość naszej pracy i perspektywę odnoszenia zawodowych sukcesów. Dzięki smartfonom i wszystkim dostępnym na wyciągnięcie ręki technologiom jesteśmy obecnie w stanie doskonale ze sobą współpracować, co zresztą robimy” – przyznaje Ethan Bernstein, profesor w Harvard Business School i współautor badania.

Naukowcy poprosili trzy grupy osób o wykonanie złożonego zadania polegającego na rozwiązaniu konkretnego problemu: wyznaczeniu najlepszej trasy dla osoby, która musi odbyć podróż do 25 różnych miast. Pierwsza grupa miała rozwiązać problem w izolacji. Podczas gdy niektórzy wymyślili bardzo dobre rozwiązania, inni wyciągnęli złe wnioski, co skutkowało niższym wynikiem pracy całego zespołu.

Druga grupa pracowała niemal stale komunikując się z kolegami. Średnia, jakość pracy w tej grupie była wyższa, ponieważ osoby o gorszych wynikach mogły posiłkować się lepszymi pomysłami kolegów. W ostatniej grupie uczestnicy mieli możliwość interakcji ze swoimi kolegami tylko przez pewien czas. "Ten model pozwolił nam uzyskać to, co najlepsze w dwóch pozostałych metodach: czerpać mnóstwo dobrych rozwiązań i jednocześnie podnosić średnią” – zauważa Bernstein.

Dzieje się tak, dlatego, iż – w przeciwieństwie do grupy, w której utalentowani pracownicy zostali natychmiast skopiowani przez resztę grupy – każdy uczestnik badania musiał przynajmniej przez jakiś czas samodzielnie rozwiązywać zadanie, tworząc większą różnorodność. W ten sposób zespół osiągnął też lepszy wynik niż grupa, w której uczestnicy działali w samotności, nie mogąc wymieniać się pomysłami i wzajemnie inspirować. Okazuje się, zatem, że receptą na sukces jest połączenie działania w samotności ze współpracą z kolegami zza biurka.

W badaniu poruszono także kwestię panującej w wielu firmach kultury pracy "24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu”. Udowodniono, że wysyłanie e-maili poza godzinami pracy może przyczynić się do zwiększenia poziomu stresu i wypalenia zawodowego, a nawet odbić się na bliskich relacjach w życiu prywatnym pracowników. Niewykorzystywanie czasu wolnego na pracę może, więc przynieść wiele korzyści, zarówno osobistych, jak i zawodowych.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2024
GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama