Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Proste sztuczki, by zachęcić dziecko do jedzenia

Proste sztuczki, by zachęcić dziecko do jedzenia
Istnieje wiele sposobów na to, aby zachęcić niejadka do jedzenia. (Fot. Thinkstock)
Za mamusię, za tatusia - taki sposób namawiania dziecka do jedzenia odłóżmy do lamusa. Zachęcić niejadka do jedzenia wcale nie jest łatwo. Można jednak zrobić to za pomocą zabawy.
Reklama

Do jedzenia dziecko przekonają lepiej od gróźb czy połajanek zgadywanki lub nawiązania do bajek. Renata Góral, lekarz rodzinny z NZOZ "Twój Lekarz", radzi: "Istnieje kilka zasad, które z pewnością warto zapamiętać. Pierwszą z nich jest niezmuszanie. Nie od dziś wiadomo, że jest to jedna z najpowszechniejszych metod walki z niejadkami" – zauważa lekarz Renata Góral. Prawdopodobnie każdy rodzic choć raz oznajmił: "Zjedz, bo nie urośniesz“ bądź "Jak nie zjesz, to nie dostaniesz deseru“. Zdaniem lekarza, takie i podobne próby raczej przyniosą odwrotny efekt. Proszenie, grożenie, namawianie i przekupywanie spowodują tylko większy opór u dziecka.

Nie wszyscy wiedzą, że dzieci potrzebują często kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu prób podania danego produktu pod różną postacią, by zaakceptować go w swoim jadłospisie. Cierpliwość jest w tym przypadku najważniejszym sprzymierzeńcem rodziców. Zmiana nawyków u dziecka jest czasochłonna, ale to, czego nauczy się kilkulatek, zaowocuje w przyszłości.

Dobrze jest zachęcać do jedzenia, bawiąc. Zabawa jest dobra na wszystko i można wykorzystać ją także w trakcie posiłków. "Zgadywanie podawanych potraw z zamkniętymi oczami lub nadawanie im nazw związanych z ulubionymi bajkami pokaże dziecku, że jedzenie nie jest karą, lecz przyjemnością" – sugeruje Renata Góral.

Pamiętajmy, że każdy maluch rozwija się nieco inaczej, dlatego ważne jest, aby znaleźć indywidualny sposób na przezwyciężanie braku apetytu, radzi lekarz. Zapomnijmy wiec o straszeniu: "zjedz, bo nie urośniesz", wykorzystajmy pokłady cierpliwości i pokażmy, że jedzenie to także fajna zabawa. 

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 14.06.2019
GBP 4.777 złEUR 4.255 złUSD 3.773 złCHF 3.791 zł

Sport


Reklama