Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Poznańskie koziołki nie wiedzą, jak często się trykać!

Poznańskie koziołki nie wiedzą, jak często się trykać!
Kto je nauczy?
Reklama
Reklama
Poznańskie koziołki z ratuszowej wieży trykają się codziennie w samo południe. Wciąż nie wiedzą, czy nie pojawiać się częściej - są pomysły, by bodły się co godzinę! Właśnie mija okrągła, sto pierwsza rocznica powrotu koziołków na ratuszową wieżę. Na początku listopada 1913 roku pojawiły się nad głowami poznaniaków po liczącej prawie 240 lat przerwie.

Poznańskie koziołki to główny punkt programu wszystkich wycieczek odwiedzających stolicę Wielkopolski. Nie ma osoby na Starym Rynku, która w samo południenie zadarłaby głowy i nie spojrzała w stronę ratusza. Tam, nad zegarem, otwierają się wówczas małe drzwiczki, wyjeżdżają dwa koziołki, które bodą się równo 12 razy i chowają z powrotem.

Jednak z atrakcją jest pewien kłopot - ten żelazny punkt każdej wycieczki potrafi mocno zdezorganizować prace instytucji kulturalnych i wszelkich miejsc działających z myślą o turystach.

"Turyści tak planują swój pobyt w Poznaniu, by w południe być pod ratuszem. To powoduje przestoje, pustki w innych miejscach. Dodatkowo w okolicy południa na Starym Rynku w tym jednym, konkretnym miejscu tworzy się spory korek" - wyjaśnia prezes PLOT.

Stąd też w Poznaniu od wielu lat nie milknie dyskusja, czy koziołki nie są czasem zbyt rzadkim gościem na ratuszowej wieży. Przedstawiciele branży turystycznej proponują, żeby pokaz koziej energii odbywał się dwa a nawet trzy razy dziennie. Pojawiły się nawet śmielsze projekty, łącznie z najodważniejszym: niech się bodą co sześćdziesiąt minut!

Rogaty symbol Poznania jest odpowiednikiem nagiego, siusiającego symbolu Brukseli. Podobnie jak Manneken Pis koziołki od czasu do czasu są przebierane. Przed Bożym Narodzeniem bodą się w czerwono-białych świątecznych kubraczkach i czapkach. Gdy w Poznaniu odbywały się rozgrywki Euro 2012 wyskakiwały na wieżę w strojach nawiązujących do flag drużyn grających w mieście swoje mecze.
Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama