Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Powstały okna, które przetwarzają energię słoneczną na... wi-fi!

Powstały okna, które przetwarzają energię słoneczną na... wi-fi!
Pomysł badaczy z Uniwersytetu Nauki i Technologii Króla Abdullaha opisał magazyn "IEEE Photonic". (Fot. Getty Images)
Okna, które kumulują energię słoneczną i przetwarzają ją na energię elektryczną, zdają się być naturalnym krokiem w rozwoju instalacji fotowoltaicznych. Tymczasem naukowcy z Arabii Saudyjskiej proponują, by okna przetwarzały światło słoneczne na… bezprzewodowy Internet.
Reklama
Reklama

Technologia wykorzystująca szyby do przesyłania danych jest wciąż we wczesnej fazie rozwoju - prędkość łącza szacowana jest na zaledwie 15-16 Kb/s. Twórcy "internetowego szkła" pracują jednak nad poprawą tych parametrów i twierdzą, że jeśli uda im się zwiększyć szybkość transmisji danych, ich wynalazek zmieni rzeczywistość.

"Mam nadzieję, że w przyszłości inteligentne nowoczesne budynki biurowe z gigantycznymi szklanymi elewacjami będą współpracować z Internetem opartym na tej technologii" – przyznał w rozmowie Euronews Next profesor Osama Amin, kierownik projektu na Uniwersytecie Nauki i Technologii Króla Abdullaha.

Naukowiec dodaje, że nowe rozwiązanie jest też bardzo obiecujące pod względem energetycznym, bo "okienne wi-fi" zużywa znacznie mniej prądu niż tradycyjny router.

Jak udało się przetworzyć promienie światła na strumień danych? Profesor Amin proponuje, by wyobrazić sobie, że szyba w oknie to router. Saudyjski wynalazek wykorzystuje do kodowania danych polaryzację światła słonecznego za pomocą inteligentnych "żaluzji" ciekłokrystalicznych, znanych jako DLSy (Dual-cell Liquid Crystal Shutters).

W tradycyjnych urządzeniach kabel LAN idzie do routera, który udostępnia nam sygnał wi-fi. W nowym systemie będzie podłączony do krawędzi szyby, która będzie transmiterem danych i zamiast zużywać prąd, użyje światła słonecznego. (Fot. Getty Images)

Na ten pomysł wpadł jeden naukowców pracujących na Uniwersytecie Nauki i Technologii Króla Abdullaha, Basem Shihada. Pracował on nad kodowaniem danych za pomocą sztucznego światła, gdy nagle olśniło go, by wykorzystać światło słoneczne.

"Liczyłem na to, że aparatem w telefonie komórkowym nagram plik wideo z zakodowanym strumieniem światła i potem spróbuję to zdekodować i odzyskać dane. I wtedy pomyślałem, że można to zrobić tego ze światłem słonecznym. To znacznie łatwiejsze i też da się zrobić za pomocą aparatu w telefonie komórkowym. Zaczęliśmy więc badać światło słoneczne jako nośnik informacji" - tłumaczy naukowiec.

By lepiej wytłumaczyć działanie swojego wynalazku, saudyjscy naukowcy przywołują przykład polaroidowych szkieł w okularach przeciwsłonecznych. Wykorzystują one zjawisko polaryzacji do filtrowania światła - zatrzymują rozproszone promieniowanie odbite i przepuszczają tylko użyteczne, biegnące równolegle promienie, zmniejszając w ten sposób odblaski i - dzięki temu - zmęczenie oczu.

"Fale światła, które nie jest spolaryzowane, rozchodzą się w wielu kierunkach, a polaryzacja je organizuje, część światła przepuszcza, a części nie. Taki uporządkowany strumień światła łatwo modulować, tworząc zero-jedynkowy kod, który może być nośnikiem danych. Wystarczy dostarczyć je do inteligentnego okna za pomocą kabla LAN" – tłumaczy profesor Amin.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2024
GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama