Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Powstał czujnik do mierzenia poziomu stresu

Powstał czujnik do mierzenia poziomu stresu
Kiedy jesteśmy w stresującej sytuacji, kortyzol jest hormonem, który przejmuje nad nami kontrolę. (Fot. Getty Images)
Stres stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. I choć jest odczuwalny, trudno jest zmierzyć go w sposób ilościowy. Jednak dzięki nowej technologii i pracy inżynierów, już niedługo będzie można przekonać się o jego poziomie.
Reklama
Reklama

Czujnik jest efektem współpracy inżynierów z Laboratorium Urządzeń Nanoelektronicznych EPFL (Nanolab) i Xsensio. Można umieścić go bezpośrednio na skórze pacjenta, dzięki czemu możliwe staje się ciągłe mierzenie poziomu kortyzolu, głównego biomarkera stresu, w pocie pacjenta.

Kiedy jesteśmy w stresującej sytuacji, kortyzol jest hormonem, który przejmuje nad nami kontrolę. "Kortyzol może być wydzielany pod wpływem impulsu - czujesz się dobrze i nagle dzieje się coś, co wywołuje u ciebie stres. Wtedy organizm zaczyna produkować go więcej" - wyjaśnia cytowany przez "Science Daily" Adrian Ionescu, szef Nanolab.

Chociaż kortyzol pomaga naszemu organizmowi reagować na stresujące sytuacje, w rzeczywistości jest to miecz obosieczny. Zwykle jest wydzielany przez cały dzień zgodnie z rytmem dobowym, osiągając szczyt między 6:00 a 8:00 rano, a następnie stopniowo zmniejsza się. "Jednak u ludzi, którzy cierpią na choroby związane ze stresem, ten rytm okołodobowy jest całkowicie zaburzony" - precyzuje Ionescu. "A jeśli organizm wytwarza za dużo lub za mało kortyzolu, może to poważnie zaszkodzić jego zdrowiu, potencjalnie prowadząc do otyłości, chorób układu krążenia, depresji lub wypalenia" - dodaje.

Poziom kortyzolu można zmierzyć chociażby analizując próbki krwi, śliny, moczu czy potu i na tym ostatnim postanowili skoncentrować się badacze i opracowali inteligentny plaster wyposażony w miniaturowy czujnik. Jak dotąd nie opracowano żadnego innego systemu monitorowania stężenia kortyzolu w sposób ciągły przez całą dobę. "To kluczowa zaleta i innowacyjna cecha naszego urządzenia. Ponieważ można je ciągle nosić, naukowcy mogą zbierać obiektywne dane ilościowe w nieinwazyjny, precyzyjny i natychmiastowy sposób"- zaznacza Ionescu.

Specjaliści z niecierpliwością czekają na kolejne testy tego urządzenia w warunkach szpitalnych i oddanie go w ręce lekarzy i użytkowników. Co również będzie miało istotny wpływ na monitorowanie poziomu stresu i właściwą diagnozę psychiatryczną.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama