Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Portugalscy naukowcy znaleźli skamieliny plezjozaura sprzed 72 mln lat

Portugalscy naukowcy znaleźli skamieliny plezjozaura sprzed 72 mln lat
Plezjozaury występowały na Ziemi w okresie od około 240 do 65 milionów lat temu, a więc między triasem a kredą. Kości plezjozaurów oraz inne pozostałości znajdowano we wszystkich regionach świata. (Fot. Wikimedia)
Zespół portugalskich paleontologów odnalazł podczas wykopalisk w Angoli skamieniałości jednego z najstarszych okazów zwierzęcia z rodzaju plezjozaurów na świecie. Okaz pochodzi sprzed 72 mln lat.
Reklama
Reklama

Wykopaliska, którymi kieruje portugalski paleontolog Octavio Mateus z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie, we współpracy z naukowcami z uniwersytetu w Evorze, trwają od 2017 r. w angolskiej prowincji Namibe. O dotychczasowych wynikach naukowcy poinformowali w komunikacie, opublikowanym przez wydział paleontologii na Uniwersytecie Nowym w Lizbonie. Skompletowali oni rekordowo dużo w skali świata części układu kostnego dinozaura z rodzaju plezjozaurów. Odnaleźli też dobrze zachowane części czaszki zwierzęcia.

Naukowcy wyjaśnili, że skamieliny reprezentują gatunek Cardiocorax mukulu i rodzaj plezjozaur. Został on odkryty w 2015 roku, również na terenie Angoli. Jak szacują autorzy badania, zwierzę za życia mogło osiągać nawet 20 metrów długości. Miało długą szyję i nieproporcjonalnie małą głowę w porównaniu do reszty ciała.

Portugalscy paleontolodzy wykonali tomografię komputerową czaszki zwierzęcia, porównali ją też z innymi okazami żyjącymi ok. 22 mln lat temu. Na tej podstawie stwierdzili, że głowa plezjozaurów uległa niewielkim zmianom.

Badania plezjozaurów w Angoli prowadzone są przez naukowców z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie w ramach projektu PaleoAngola. Uczestniczą w nich też m.in. uczelnie wyższe z Utrechtu, Luandy i Dallas.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama