Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polskie koronczarki hitem na włoskich wybiegach!

Polskie koronczarki hitem na włoskich wybiegach!
Koronki koniakowskie (Facebook/Koronki koniakowskie art)
Przepiękne...

Koronki przeżywają renesans. Na fali ich popularności firma Koni-art z Koniakowa stara się podbić świat mody.

O polskich koronkach zrobiło się głośno kilkanaście lat temu za sprawą koronczarek z Koniakowa, które do oferty oprócz tradycyjnych obrusów wprowadziły stringi. O produktach z Beskidu Śląskiego już wtedy zaczęły rozpisywać się światowe media, w tym „The Washington Post”. Obie kategorie wciąż znajdują entuzjastów, obrusy i stringi są jednak wypierane przez odzież.

"Dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie bluzki, płaszcze, narzuty, swetry o wzorach koniakowskiej koronki oraz dodatki — torby, szale, kominy. Wszystko jest wykonywanie ręcznie, co wymaga precyzji i czasu i pozycjonuje produkt jako luksusowy" — zastrzega Małgorzata Stanaszek, która na fali popularności beskidzkich koronek w 2003 r. założyła Koni-art. Teraz polskie koronki zrobiły następny krok — można je oglądać na światowych wybiegach.

"Współpracujemy z zagranicznymi markami odzieżowymi. Ostatnio jedną z naszych sukienek można było podziwiać na wybiegach w Mediolanie" — twierdzi Małgorzata Stanaszek. Choć produkty są niezmiennie wykonywane ręcznie, zmienia się technologia. Klientki coraz częściej bawełnę zastępują wełnianą alpaką. Zmienia się też narodowość odbiorczyń — Polska jest tylko jednym z kilku kluczowych rynków Koni- -artu. Obecnie znaczna część zamówień spływa z Austrii i Szwecji. Pojawiają się kolejne z Niemiec, co jest pokłosiem jednego z programów niemieckiej telewizji.

"Co jakiś czas piszą o nas zagraniczne media, co przekłada się na zamówienia" — mówi Małgorzata Stanaszek. Koronki z Koniakowa promował nad Wisłą m.in. portal Koronka.pl, specjalizujący się w sprzedaży koronkowej bielizny.Głównym biznesem grupy, do której należy, jest jednak obecnie serwis Szkla.com, dystrybuujący szkła kontaktowe.

"W portal Koronka.pl już nie inwestujemy. Rozważamy jego sprzedaż" — oznajmia Jacek Mołdawski, współzałożyciel Szkla.com. Jak twierdzi, największy boom na bieliznę z Koniakowa był kilkanaście lat temu, na początku lat 2000, później liczba zamówień spadła, a obecnie — ze względu na koszt logistyki — ich sprowadzenie ze Śląska jest nieopłacalne.

Ostatnio koronki przeżywają renesans. Koronkowe sukienki można kupić u polskich i zagranicznych projektantów mody, ale też w dużych sieciach odzieżowych. Nie zapomniał o nich również segment bieliźniarski.

"Krajowi producenci bielizny z wyższej półki, którzy wykorzystują w produkcji koronki, radzą sobie bardzo dobrze. Jest to jeden z najdynamiczniej rosnących segmentów przemysłu tekstylnego, który odnosi sukcesy także za granicą. To markowy polski produkt" — uważa Tadeusz Wawrzyniak, prezes Związku Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego PIOT.

 

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.04.2024
GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł

Sport