Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Polak na zakupach jak automat?

Polak na zakupach jak automat?
Jakie są zakupowe przyzwyczajenia Polaków? (Fot. Thinkstock)
Więcej niż połowa Polaków jest odporna na promocje, a 70 proc. badanych robi codziennie zakupy w zaledwie 1-2 sklepach. Co jeszcze wynika z ostatniego badania 'Z perspektywy klienta'?
Reklama
Reklama

Jak zauważa Patryk Górczyński z firmy, która zleciła badanie, cechą charakterystyczną dla Polaków robiących zakupy spożywcze jest szybkość - najczęściej robimy je blisko swoich domów, co jest dla nas zdecydowanie wygodne. "Siłą rzeczy nie mamy więc okazji do porównania i analizy oferty sklepowej. Zaopatrujemy się zazwyczaj w znane nam samym i sprawdzone produkty, co prowadzi do swoistej automatyzacji zakupów" - zauważa.

Co więcej, zdaniem Górczyńskiego, nie przeszkadza nam nawet fakt, że w osiedlowych sklepikach oferta bardzo często jest w dużym stopniu ograniczona. "Zmiana takich nawyków jest dla polskich handlowców zdecydowanie trudniejsza niż np. w Niemczech" - zauważa.

Czy różnego rodzaju mody żywieniowe, np. na wegetarianizm czy rezygnacja z glutenu, pozostają bez wpływu na wybory zakupowe? Górczyński przyznaje, że można zaobserwować coraz większe zainteresowanie polskich konsumentów produktami nawiązującymi do najnowszych trendów żywieniowych, szczególnie w kategorii nabiału.

"Istnieje grupa, która robiąc zakupy zwraca uwagę na wartości odżywcze poszczególnych artykułów oraz ich pochodzenie, kładąc duży nacisk na produkty EKO. Po znalezieniu odpowiedniej marki podczas zakupów pojawia się jednak później ich automatyzm. Tak jak w przypadku pozostałej grupy konsumentów – kryterium czasowe odgrywa dużą rolę w wyborze produktów, co powoduje, że często wybiera się sprawdzone produkty" - wyjaśnia.

Okazuje się też, że mimo zalewających nas reklam, Polacy im nie ulegają. Jak to możliwe? Otóż Polscy konsumenci są wyjątkowo wymagający. "Podejmując decyzje zakupowe kierujemy się przede wszystkim własnymi doświadczeniami, w dalszej kolejności - opiniami swojego otoczenia. Coraz częściej kupując produkty spożywcze szukamy jednak opinii autorytetów - mogą to być znani trenerzy czy dietetycy. Oczywiście, tylko wtedy, jeśli ich porady są odbierane przez konsumentów jako wiarygodne, a jeśli chodzi o zaufanie, Polacy raczej sami szukają informacji o interesujących ich produktach, choćby w internecie" - kwituje.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama