Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polacy mają Sopot, a Litwini Połągę

Polacy mają Sopot, a Litwini Połągę
Litewska Połąga przyciąga do siebie wielu turystów. (Fot. Getty Images)
Ciekawą alternatywą dla Świnoujścia czy Sopotu, jeśli chodzi o wakacje nad Bałtykiem, może być Połąga - największy kurort na Litwie. Ważną atrakcją Połągi jest neorenesansowy Pałac Tyszkiewiczów, gdzie mieści się Muzeum Bursztynu.
Reklama

W przeszłości Połąga była dla Polaków nadbałtyckim Zakopanem. Do tej miejscowości regularnie wracali Władysław Reymont, Stanisław "Witkacy" Witkiewicz czy Leon Wyczółkowski. Reymont w jednym z listów pisał: "Siedzimy już od przeszłej środy w Połądze - jest nam nadzwyczajnie. Morze cudowne, wybrzeże olbrzymie, lasy, piaski cieszą, ja robię z taką aktywnością, jak dawniej nie robiłem. Dość, że prócz Chłopów i inne rzeczy jąłem skrobać".

W sezonie miasto wypełnia się po brzegi wczasowiczami. (Fot. Getty Images)

Chlubą Połągi jest pałac z końca XIX wieku. Pałac został wzniesiony na zlecenie hrabiego Feliksa Tyszkiewicza i był letnią siedzibą jego rodziny. Ten budynek w kształcie podkowy ulokowano nad samym brzegiem morza, otacza go rozległy park botaniczny. Od 1963 r. w pałacu mieści się Muzeum Bursztynu, dysponujące kolekcją 28 tys. bursztynów. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości pałac odzyskał Alfred Tyszkiewicz, ale zrzekł się swoich praw do nieruchomości na rzecz miasta.

Ten najpopularniejszy litewski kurort to również piękne szerokie plaże, molo i sosnowe lasy na wydmach. Najbardziej reprezentacyjną jest ulica Basanowicza, którą zamieniono na deptak. Przedłużeniem tej arterii jest prawie półkilometrowe drewniane molo, ułożone w kształt litery L.

"Połąga jest wspaniała, przecudna. Nie spotkałam jeszcze na polskim wybrzeżu tak cudownego miasteczka. Może dlatego, że jeżdżę do Połągi od dziecka i jestem związana emocjonalnie z tym miejscem" - przekazała Joanna Moro, polska aktorka, która urodziła się w Wilnie.

Połąga ma status uzdrowiska. Działa w niej kilka dużych, całorocznych sanatoriów o bogatym zakresie usług. Miejscowość słynie z doskonałego powietrza, w którym bałtycki jod przemieszany jest z olejkami eterycznymi sosnowych lasów, ma złoża wody mineralnej i borowiny.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2019
GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

Sport


Reklama