Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pięć powodów, dla których czasem warto się po prostu wkurzyć!

Pięć powodów, dla których czasem warto się po prostu wkurzyć!
Wkurzył cię szef? Masz prawo się złościć! (Fot. getty Images)
'Złość jest niezwykle potężnym i pożytecznym narzędziem w naszym życiu' – stwierdza badacz zgłębiający temat złości, Ryan Martin. Podkreśla, że złość może mieć działanie mobilizujące. Badania z 2017 roku dowodzą ponadto, że może przyczyniać się do zwiększonego poziomu szczęścia. Do tego okazuje się przynosić znacznie więcej korzyści niż smutek.
Reklama
Reklama

W eseju niedawno opublikowanym na łamach "Psychology Today" dr Geraldine K. Piorkowski napisała, że złość jest lepsza niż smutek, tłumacząc, że "gniew motywuje, a smutek unieruchamia, nie motywuje, pozostawia nas raczej bezradnymi, może budzić frustrację".

Badaczka wskazuje, że oprócz wspomnianej mobilizacji, która często towarzyszy złości, wyrażanie jej sprawia, że przekazujemy informacje intensywniej i szybciej. "Kiedy ktoś w pobliżu nas jest zły, nadstawiamy uszu i słuchamy uważnie. Gniew wzmacnia przekaz. Zwiększa głośność komunikacji. Gdy gniew jest wyrażany w powściągliwy, kontrolowany sposób (bez krzyczenia na całe gardło, rzucania rzeczami, bicia lub wyzwisk), osoba wyrażająca tę emocję może poczuć ulgę i przekazać istotną informację" – tłumaczy dalej.

Ten motywacyjny wymiar złości, może nas skłonić do zmiany – codziennych nawyków, sytuacji życiowej - jest również silnym motywatorem w sporcie. W jednym eksperymencie, którego wyniki opublikowano po raz pierwszy w 2009 roku, naukowcy zajmujący się sportem w Wielkiej Brytanii poprosili uczestników, aby wyobrazili sobie bardzo irytującą sytuację. Mieli to zrobić tuż przed tym, jak przejdą test siły nóg, w którym poproszono ich o kopanie tak mocno i tak szybko, jak tylko mogli przez pięć minut, podczas gdy maszyna mierzyła siłę ich ruchów. Gniew doprowadził do wzmocnienia siły nóg, ponieważ "przekierowali" swoją frustrację na ćwiczenie.

Złość może również sprzyjać kreatywności i determinacji, co postanowiły udowodnić Heather Lench z Texas A&M University i Linda Levine z University of California. Badaczki postawiły przed uczestnikami karkołomne zadanie - rozwiązania skomplikowanych łamigłówek. Przy każdej kolejnej próbie pytały badanych o ich emocje: dla jednych porażka przy rozwiązywaniu łamigłówki była obojętna, inni się smucili albo byli zaniepokojeni.

Ale to ci najbardziej wściekli byli jednocześnie najbardziej wytrwali podczas wykonywania zadania. Zamiast zmusić ich do poddania się, irytacja wydawała się dodawać im energii, dzięki czemu byli bardziej wytrwali przy każdej kolejnej łamigłówce. Okazuje się bowiem, że osoby, które są złe częściej wymyślają bardziej oryginalne i różnorodne rozwiązania, w porównaniu z osobami smutnymi lub których emocje są neutralne.

Nie będzie też nadużyciem stwierdzenie, że bez złości nie ma radości, bowiem jak wykazały badania przeprowadzone w 2017 roku przez naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, kluczem do szczęścia jest umiejętność przeżywania i wyrażania różnych emocji, w tym również gniewu. Badacze wskazali, że tym, co może nas unieszczęśliwiać jest właśnie tłamszenie tych emocji, które uznawane są za negatywne czy mniej przyjemne.

"Złość i gniew są czymś uniwersalnym. Odczuwamy je wszyscy, już od pierwszych miesięcy swojego życia, gdy nie otrzymujemy tego, co chcemy. Doświadczamy zlość jako nastolatkowie i pod koniec swojego życia. Ta emocja towarzyszy nam również w najszczęśliwszych momentach naszego życia, np. w czasie podróży, gdy samolot się spóźnia. Jako badacz zajmujący się na co dzień złością odbyłem z ludźmi wiele rozmów i dostrzegłem, że wiele osób postrzega tę emocję jako problem. Osobiście badając ten temat postrzegam ją nieco inaczej. Dobrze, że ją czujesz, powinieneś ją odczuwać" – wyjaśnia Ryan Martin, badacz zgłębiający temat złości.

"Tak jak strach informuje nas o zagrożeniu, tak złość wskazuje na niesprawiedliwość. To jeden ze sposobów, w jaki nasz mózg daje nam do zrozumienia, że mamy już dość. Co więcej - to skłania nas do skonfrontowania się z tą niesprawiedliwością i podjęcia działania" – puentuje

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama