Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Pizza nie tylko smaczna, ale i... zdrowa

Pizza nie tylko smaczna, ale i... zdrowa
Sukces pizzy kryje się za jej prostotą i szacunkiem dla produktu. (Fot. Getty Images)
To jeden z nielicznych przykładów na to, że fast food może być zdrowy i smaczny - tak opisuje pizzę Bartek Kieżun. Znawca włoskiej kuchni, która jest najpopularniejsza na świecie, wylicza jej zalety - zdrowie z pomidorów, białko z mozzarelli i węglowodany z ciasta.
Reklama

Najpopularniejsza kuchnia na świecie? Włoska (84 proc.). Najpopularniejsze dania? Pizza i makaron - oto, co wynika z międzynarodowego badania YouGov. Co więcej, największymi fanami kuchni włoskiej okazali się sami Włosi - 99 proc. z nich podkreśla swoje zamiłowanie do narodowych potraw.

Bartek Kieżun, miłośnik jedzenia i Włoch oraz autor książki "Italia do zjedzenia", wyjaśnił, skąd ten fenomen. Jego zdaniem, sukces kryje się za prostotą i szacunkiem dla produktu. "To jest ewidentne, ponieważ taka np. kuchnia francuska jest przede wszystkim kuchnią umiejętności kucharza, a kuchnia włoska to kuchnia właśnie doskonałej jakości produktu" - zauważa.

Co ciekawe, Kieżun widzi wiele wspólnego w kuchni włoskiej i polskiej, dlatego nie dziwi go zamiłowanie również Polaków nie tylko do pizzy, ale w ogóle do dań kuchni włoskiej. "W kuchni włoskiej dużo jest makaronu - u nas jest dużo klusek; my jemy dużo ziemniaków i mamy kopytka, a Włosi mają gnocchi. Wobec czego - a nawet wbrew pozorom - jest nam tak naprawdę bardzo blisko do włoskiej kuchni, dlatego też tak ją lubimy" - wylicza.

Z tego samego powodu kuchnia włoska uwielbiana jest nie tylko w kraju nad Wisłą, ale i na całym świecie. "W końcu kto nie lubi pizzy? Tak naprawdę jest to jedno z najprostszych możliwych dań" - przekonuje znawca.

Ten kto spróbował pizzy w słonecznej Italii, może mieć nieco zastrzeżeń do tego dania serwowanego w polskich pizzeriach. Mimo iż pizza jedzona w Polsce nie zawsze przypomina, a zwłaszcza - nie smakuje - jak ta we Włoszech, Polacy - i nie tylko - i tak się nią zajadają. Jednak, jak zauważa Kieżun, w Polsce coraz częściej mamy możliwość zjedzenia prawdziwej neapolitańskiej pizzy.

"Ona powinna służyć za wzorzec. Na szczęście coraz częściej możemy bez ruszania się z Polski cieszyć się smakiem prawdziwej włoskiej pizzy. Ciasto na nią jest odpowiednio garowane, czego efektem jest to, że ten posiłek jest lekkostrawny. A to, że są tam pomidory, które są zdrowe, mozzarella, która daje nam porcję białka, do tego mamy jeszcze węglowodany w formie ciasta - czego chcieć więcej? Z jednej strony mamy do czynienia z fast foodem, bo pizza jest fast foodem, robi się ją błyskawicznie, ale z drugiej strony jest to jeden z nielicznych przykładów na to, że fast food może być zdrowy i smaczny" - kwituje.

 

Komentarze


  • Robol
    25 marca, 08:53

    Odkrycie stulecia! : "Co więcej, największymi fanami kuchni włoskiej okazali się sami Włosi "

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 25.06.2019
GBP 4.770 złEUR 4.255 złUSD 3.738 złCHF 3.831 zł

Sport


Reklama