Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Pięć naczelnych zasad, dzięki którym będziesz pracować wydajnie podczas pandemii

Pięć naczelnych zasad, dzięki którym będziesz pracować wydajnie podczas pandemii
Praca z domu ma wiele obliczy, jednak tylko od nas zależy, czy zorganizujemy ją sobie tak, aby pracowało nam się dobrze i wydajnie. (Fot. Getty Images)
Badania przeprowadzane przez naukowców wydają się dawać sprzeczne wyniki. Okazuje się bowiem, że wydajność pracowników pracujących podczas pandemii może wzrosnąć!
Reklama
Reklama

Nowa rzeczywistość, która zapanowała od wybuchu epidemii wymusza na wszystkich wprowadzenie nowych reguł i otwartości na nowe technologie. Przede wszystkim jednak ze względu na oddalenie od miejsca pracy istotniejsze niż kiedykolwiek stało się przestrzeganie absolutnie nienowej higieny pracy. Może bowiem dojść do nadmiernego rozprzężenia, które doprowadzi do słabszej efektywności pracy lub błędogennego przepracowania wynikającego z tego, że skoro teraz pracujemy tam, gdzie mieszkamy, to pracujemy dłużej niż kiedykolwiek.

Idea złotego środka nigdy wcześniej nie była bardziej adekwatna. Jak zatem pracować, aby efektywność nie była mniejsza niż wcześniej?

Pracuj tak, jak wcześniej. Przestrzegaj ustalonych godzin pracy, ale także przerw na kawę czy obiad. Z wielu badań wynika bowiem, że wbrew powszechnie panującemu przekonaniu pracownicy zdalni nie pracują krócej tylko dłużej. Dowodem są chociażby dane z zeszłego roku o pracy zdalnej zebrane na rynku amerykańskim (State Of Remote Work Raport, 2019). Kiedy bowiem mieszkanie staje się miejscem pracy, łatwo o tzw. zamieszkanie w pracy i nieustanne pozostawanie w stanie "stand by". A w ogólnym rozrachunku jest to dla organizmu wyniszczające i może doprowadzić nie tylko do zmniejszenia wydajności, ale i do popełnienia błędu.

Wyraźnie oddziel przestrzeń zawodową od domowej. Jeśli to możliwe - stwórz stanowisko pracy, które będziesz opuszczać o określonej godzinie. Jeżeli jest to tylko firmowy komputer, wyłącz go, gdy wypada godzina, w której twoja praca powinna się skończyć. Tak unikniesz kłopotów z wyraźnym zakończeniem pracy i przejściem w tryb "off". Psycholodzy zalecają też zmianę ubrania. Ten nieco teatralny trik pomaga w oddzieleniu czasu pracy od czasu po pracy. Ponadto z opublikowanych w magazynie "Social Psychological and Personality Science" w 2015 roku badań wynika, że to w co jesteśmy ubrani ma wpływ na kreatywność. Jeszcze ciekawsze jest to, że im bardziej formalny pozostaje strój, tym bardziej niestandardowe są pomysły.

Dbaj o regularny kontakt z innymi pracownikami. Rodzaj komunikatora dobierz do tematu. Wyniki, statystyki, prognozy - jednym słowem liczby - przesyłaj mailem. Jeśli zaś celem jest konsultacja lub zebranie, czy tzw. burza mózgów, lepszą formą komunikacji są wideorozmowy. Kontakt nabiera wtedy większej autentyczności, przypomina czas sprzed pandemii i nie grozi poczuciem wyobcowania. To bardzo istotne, gdyż poczucie wyobcowania po pierwsze pogarsza samopoczucie, po drugie obniża samoocenę. A stąd tylko krok do niekończącego się poprawiania wykonywanej przez siebie pracy i w efekcie obniżenie wwydajności.

Bądź dobrym szefem lub takiego szukaj. Okazuje się bowiem, że pracownicy, którymi przewodził szef potrafiący zapewnić im poczucie bezpieczeństwa pracowali równie wydajnie, jak przed koronawirusem, a nawet bardziej. Ważne jest też zminimalizowanie lęku związanego z pandemią i informowanie pracowników na bieżąco o tym, czy w miejscu pracy doszło do przypadków zachorowań. Poczucie kontrolowania sytuacji jest gwarancją spokoju wśród pracowników. Dotyczy to także sytuacji finansowej firmy. Spekulacje o zwolnieniach także mogą obniżać morale pracowników, więc wskazane jest informowanie o sytuacji w przedsiębiorstwie.

Stosuj techniki przeciwdziałające odwlekaniu pracy. Samozarządzanie wymaga wrodzonej dyscypliny. Jeżeli nie jest to twoja najmocniejsza strona, wykorzystuj wszystkie znane techniki trzymania się harmonogramu. A zatem wyznacz nieprzekraczalne terminy prac, które musisz wykonać. Aby przyspieszyć pracę, zaczynaj dzień pracy od wykonywania zadań, które sprawiają ci największą trudność. Ich zakończenie sprawi, że reszta dnia przebiegnie bez podskórnego napięcia emocjonalnego. Wykorzystaj technikę GYLIO (Get your life in order), która polega na łączeniu zadań, które możemy wykonać w jeden poranek, dzień lub tydzień. To pozwala z jednej strony nauczyć się ustalania priorytetów, z drugiej zaś uwolnić umysł od myślenia o piętrzących się obowiązkach. Poświęcenie kilku chwil na utworzenie listy i zaplanowanie zadań, następnie wyznaczenie jednego dnia lub godziny na ich realizację, jest jedną ze strategii radzenia sobie z nadmiarem obowiązków. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 24.04.2024
GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama