Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Pavlova - beza niezgody

Pavlova - beza niezgody
Słynny tort pojawia się najczęściej w towarzystwie świeżych owoców. (Fot. Getty Images)
Delikatna beza z bitą śmietaną i owocami - powstała na cześć tancerki baletowej Anny Pavlovy. Tak brzmi legenda tego słynnego deseru, do którego prawa roszczą sobie Australia i Nowa Zelandia.
Reklama

Nazwa pavlova pochodzi od słynnej rosyjskiej baletnicy Anny Pavlovy, która w 1926 r. odbyła tournee po Australii i Nowej Zelandii. I tu zaczyna się spór o to, gdzie narodził się przepis na słynny już deser.

Jak głosi nowozelandzka historia, szef kuchni hotelu w Wellington stworzył na jej cześć deser. Z drugiej strony, Australijczycy uważają, że pavlova powstała w hotelu w Perth, a nazwa oddaje niezwykłą lekkość baletowej tancerki.

Anna Pavlova była supergwiazdą swoich czasów, uwielbiana i podziwiana na całym świecie. W rezultacie wielu szefów kuchni tworzyło potrawy na jej cześć, jednak do kanonów kulinarnych przeszła lekka beza udekorowana bitą śmietaną i świeżymi owocami, najczęściej truskawkami i malinami.

Pierwszy opublikowany przepis na "pavlovą" nie miał jednak nic wspólnego z bezami. Według Oxford English Dictionary, pierwsza wzmianka o deserze o tej nazwie pojawiła się w książce kucharskiej "Davis Dainty Dishes", wydanej w Nowej Zelandii przez firmę Davis Gelatine. Jednak dotyczył on wielowarstwowej galaretki, więc niewiele pomógł w rozstrzygnięciu sporu. Zaostrzył jednak apetyt Nowozelandczyków, którzy stwierdzili, że każdy przepis na pavlovą jest wystarczającym dowodem na to, że to oni ją wynaleźli.

Australijczycy sprzeciwiają się temu, twierdząc, że to australijski szef kuchni jest odpowiedzialny za wymyślenie prawdziwej pavlovy, którą znamy dzisiaj.

Jednak najnowsze badania autorstwa dr Andrew Paula Wooda i Annabelle Utrecht sugerują, że prawdziwa pavlova ma korzenie w Niemczech i Ameryce. Po dwóch latach solidnych poszukiwań starych przepisów, nowozelandzko-australijski duet badaczy powiedział, że znaleźli ponad 150 przepisów na ciasta bezowe, które wyglądają zupełnie jak pavlova, wszystkie opublikowane przed przybyciem Anny Pavlovy do Australii i Nowej Zelandii.

Jednym z pierwszych przepisów, na jaki natrafili badacze, jest osiemnastowieczna receptura na tort zwany Spanische Windtorte, bardzo lubiany przez austriackich Habsburgów. Ostatecznie, wygląda na to, że ani Nowa Zelandia, ani Australia nie mogą przypisywać sobie praw do tego deseru.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.08.2019
GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

Sport


Reklama