Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Oto superfood dla odchudzających się!

Oto superfood dla odchudzających się!
Awokado jest w istocie wspaniałym wyborem w przypadku każdego niemal rodzaju stosowanej diety. (Fot. Getty Images)
Choć jest niezwykle zdrowe, prócz witamin i składników mineralnych zawiera w sobie sporo tłuszczu, a co za tym idzie - kalorii. Czy zatem od awokado powinny stronić osoby dbające o linię? Wprost przeciwnie.
Reklama

Awokado należy do najzdrowszych i, według wielu osób, najsmaczniejszych owoców. Z uwagi na zawartość kwasu oleinowego wykazuje ono zdolność obniżania cholesterolu, obecność potasu z kolei reguluje poziom ciśnienia krwi, pozytywnie wpływa na pracę serca oraz funkcjonowanie układu krążenia. W awokado kryje się też bogactwo witamin: C, E, A, witamin z grupy B, korzystnej dla oczu luteiny, a także drogocennych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych odgrywających niebagatelną rolę w zapobieganiu cukrzycy.

Awokado ze względu na wysoką zawartość tłuszczu (w średniej wielkości owocu znajduje się go ok. 40 g), uchodzi jednak za prawdziwą bombę kaloryczną. Mogłoby się więc wydawać, że uwzględnianie go w diecie przez osoby odchudzające się zniweczy ich plan pozbycia się nadprogramowych kilogramów. Naukowcy mają jednak na ten temat zgoła inne zdanie. Jak bowiem pokazują wyniki badania autorstwa uczonych z Illinois Institute of Technology, spożywanie awokado nie tylko nie wpływa negatywnie na sylwetkę, ale wręcz może pomóc nam osiągnąć lepsze rezultaty w zakresie odchudzania.

W badaniu udział wzięło 31 dorosłych osób z nadwagą, które miały za zadanie spożywać dwa rodzaje posiłków zawierających łącznie 680 kalorii – składający się w 76 proc. z węglowodanów i w 14 proc. z tłuszczów oraz posiłek wysokotłuszczowy, zawierający znacznie mniejszą ilość węglowodanów. Głównym składnikiem tegoż było awokado. Uczeni przeanalizowali następnie krew i poziom hormonów badanych oraz poprosili ich o ocenę sytości zarówno po bogatym w węglowodany posiłku, jak i tym, którego bazą był tłuszcz.

Spożywanie awokado nie tylko nie wpływa negatywnie na sylwetkę, ale wręcz może pomóc nam osiągnąć lepsze rezultaty w zakresie odchudzania! (Fot. Getty Images)

Okazało się, że potrawy wysokotłuszczowe – z połową lub całym awokado – były dla uczestników bardziej satysfakcjonujące i na dłużej zapewniały im uczucie sytości. Wyjaśnienia dostarczyło badanie krwi. Posiłek zawierający awokado zawierał bowiem w sobie znacznie więcej odpowiadających za uczucie sytości aminokwasów, podczas gdy potrawy bogate w węglowodany powodowały po ich zjedzeniu podwyższenie poziomu insuliny, co mogło prowadzić do zwiększenia apetytu, a w konsekwencji do przejadania się.

Chociaż badanie nie koncentrowało się na utracie wagi u uczestników, z łatwością możemy dostrzec, że tłuszcze – postrzegane często jako wrogowie odchudzania – mogą mieć korzystny wpływ na kontrolowanie kaloryczności posiłków, a w efekcie utratę wagi. Bogate w zdrowe tłuszcze awokado jest tego najlepszym przykładem. „Tłuszcz jest makroskładnikiem, który jest trudniejszy do strawienia przez organizm. Jeśli naprawdę słuchasz swojego ciała i skupiasz się na jedzeniu tylko wtedy, gdy jesteś głodny, żywność bogata w tłuszcze może powstrzymać cię od przejadania się” – wyjaśnia w rozmowie z „Popsugar” Kristin Kirkpatrick, dietetyczka z Cleveland Clinic Wellness.

Dzieje się tak dlatego, iż nasz organizm potrzebuje więcej czasu na metabolizowanie tłuszczu niż np. węglowodanów. Im dłużej zaś trwa ten proces, tym dłużej będziemy czuli się syci. Warto jednak pamiętać, że choć każdy rodzaj tłuszczu może pomóc w walce z przejadaniem się, tłuszcze nasycone – które obecne są w maśle, nabiale i białku zwierzęcym – są zarazem bogate w cholesterol, dlatego ich spożycie zwiększa ryzyko chorób serca. Rozwiązaniem problemu są produkty bogate w dobroczynny tłuszcz jednonienasycony, wśród których prym wiedzie właśnie awokado.

Awokado jest w istocie wspaniałym wyborem w przypadku każdego niemal rodzaju stosowanej diety. „To owoc bogaty w tłuszcze jednonienasycone, które wbrew pozorom pomagają w utracie wagi. Poza tym jest po prostu pyszny” – konkluduje Kirkpatrick. Jeśli zatem chcemy pozbyć się nadprogramowych kilogramów lub utrzymać wagę w ryzach bez konieczności stosowania drakońskiej, ubogiej w smaku diety, włączmy do codziennego jadłospisu awokado – istny superfood dla odchudzających się... i nie tylko.

 

Komentarze


  • Sowa
    5 czerwca, 18:21

    Nareszcie ktos zauwazyl, ze tluszcze nir tucza, tucza weglowodany w tym produkty zbozowe. Ponadto po zjedzeniu lekkich salatek za moment jesteśmy glodni i podjadamy non stop, po posilku z tluszczem jestesmy dlugo syci.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 20.09.2019
GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

Sport


Reklama