Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Oto najlepsza przyjaciółka smukłej sylwetki!

Oto najlepsza przyjaciółka smukłej sylwetki!
Ciecierzyca - mało doceniany składnik naszej diety... (Fot. Getty Images)
Ciecierzyca to produkt, który oferuje naturalny sposób kontrolowania wagi. Jedzenie roślin strączkowych jest doskonałym sposobem na zmniejszenie głodu, ponieważ zwiększa uczucie sytości. Ponadto ciecierzyca ma wiele składników odżywczych, które wspomagają układ pokarmowy.
Reklama

Rośliny strączkowe zawierają znaczne ilości rozpuszczalnego błonnika, dzięki temu znacznie dłużej jesteśmy syci po posiłku, w którym znalazła się np. ciecierzyca. Dodatkowo sam błonnik pokarmowy pomaga zmniejszyć ryzyko nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Ciecierzyca ma również dużo białka. Podobnie jak błonnik, białko jest również bardzo sycące, znacznie bardziej niż węglowodany lub tłuszcze. Spożywanie ciecierzycy może również obniżyć ekspresję hormonu, który zwiększa apetyt i głód.

Skuteczność ciecierzycy w kontrolowaniu masy ciała wykazali naukowcy z University of Tasmania (UTAS). W przeprowadzonym przez nich badaniu, uczestnicy poza zwykłą dietą zostali poproszeni o włączeni do codziennego menu 113 gramów ciecierzycy.

Badania wykazały, że osoby, które codziennie spożywały tę roślinę strączkową przez dłuższy czas odczuwali sytość, przez co jedli znacznie mniej. Badania wykazały, że badani sięgali również rzadziej po żywność przetworzoną o wysokiej kaloryczności.

Zupa z ciecierzycy smakuje lepiej niż grochowa! (Fot. Getty Images)

Ciecierzyca jest również doskonałym składnikiem w diecie osób dbających o serce. Zmniejsza poziom szkodliwego cholesterolu. W 2000 roku naukowcy z Uniwersytetu Jadavpur przeprowadzili eksperyment, w którym ochotnicy codziennie przez osiem tygodni spożywali pół szklanki ciecierzycy. Podczas próby poziom cholesterolu LDL u uczestników spadł o 17,1 proc.

Ciecierzyca jest również bogata w magnez, co dodatkowo pomaga w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego. Magnez odgrywa znaczącą rolę w normalizacji ciśnienia krwi, a rośliny strączkowe zawierają ok. 20 proc. zalecanej dziennej dawki tego minerału.

Jednym z najzdrowszych sposobów przygotowania ciecierzycy jest jej ugotowanie. Filiżanka gotowanych roślin strączkowych zawiera umiarkowaną ilość kalorii oprócz wszystkich wymienionych powyżej składników odżywczych, takich jak białka i błonnik rozpuszczalny. Inne składniki odżywcze występujące w ciecierzycy to żelazo, potas i cynk. Jest również bogata w witaminy z grupy B, a także witaminę K. 

 

Komentarze


  • Lili
    25 czerwca, 14:20

    A na foto soczewica... hehe brawo

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 11.10.2019
GBP 4.893 złEUR 4.310 złUSD 3.914 złCHF 3.919 zł

Sport


Reklama