Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Osoby mające grupę krwi A są bardziej narażone na udar mózgu

Osoby mające grupę krwi A są bardziej narażone na udar mózgu
Nie należy się zamartwiać na zapas. Związek pomiędzy grupą krwi a ryzykiem udaru jest zauważalny, ale bardzo mały. (Fot. Getty Images)
Naukowcy wciąż starają się dowiedzieć, jaki wpływ na wystąpienie różnych chorób mają nasze geny. Najnowsza metaanaliza wykazała, że na ryzyko wystąpienia udaru mózgu przed 60. rokiem życia ma wpływ grupa krwi. Najbardziej narażone na to schorzenie są osoby z krwią grupy A, najmniejsze zaś u tych z grupą 0. Dobra wiadomość jest taka, że nie jest to czynnik decydujący.
Reklama
Reklama

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Katedry Medycyny Uniwersytetu Maryland w USA. Postanowili oni sprawdzić, jaki związek z udarem niedokrwiennym, czyli stanem spowodowanym zablokowaniem przepływu krwi do mózgu, mają cechy genetyczne, w tym grupa krwi.

W tym celu przeanalizowali dane z 48 badań genetycznych dotyczących udarów niedokrwiennych u osób w wieku od 18 do 59 lat. W sumie badania objęły około 17 000 pacjentów po udarze i prawie 600 000 zdrowych osób z grupy kontrolnej, które nigdy nie doświadczyły udaru.

"W przypadku udaru mózgu od dawna wiemy, że istnieje duży komponent środowiskowy, ale jest też jakiś czynnik genetyczny. Interesowało nas zidentyfikowanie tychgenetycznych uwarunkowań" – przekazał w rozmowie z Euronews Next współautor badania, prof. Braxton Mitchell.

Analiza profili genetycznych ludzi, którzy doświadczyli udaru przed sześćdziesiątką, i tych, którzy nie mieli takich problemów, skierowała uwagę badaczy na fragment chromosomu, który zawiera gen określający grupę krwi. U ludzi występują cztery główne grupy krwi: A, B, AB i 0, i określają ją geny odziedziczone po rodzicach. Najczęstsza jest grupa 0 - mają aż 46% ludzkości. Naukowcy zauważyli, że osoby, które przeszły udar we wczesnym wieku, najczęściej miały grupę krwi A, a najrzadziej grupę 0.

Chcąc zapobiec wystąpieniu ryzyka udaru mózgu warto ograniczyć te czynniki, które możemy kontrolować, takie jak palenie, spożywanie alkoholu czy mała ilość ruchu. (Fot. Getty Images)

"Grupa krwi A zwiększa ryzyko udaru przed sześćdziesiątką o około 16 proc., ale już tylko o około 5 proc. w późniejszym wieku. Jeśli masz grupę krwi 0, prawdopodobieństwo wystąpienia udaru we wczesnym wieku jest o 12 proc. mniejsze, w porównaniu z zaledwie o 4 proc. mniejszym ryzykiem wystąpienia udaru w późniejszym okresie" – stwierdził prof. Mitchell.

Autorzy badania podkreślają jednak, że osoby z grupą krwi A nie powinny się szczególnie obawiać wczesnego wystąpienia udaru i robić dodatkowe badania przesiewowe lub kontrolne. Związek pomiędzy grupą krwi a ryzykiem udaru jest bowiem zauważalny, ale bardzo mały.

"Z klinicznego punktu widzenia nie ma powodu się martwić, że grupa krwi naraża nas na wyższe ryzyko udaru. Istnieją czynniki wiele istotniejsze, na przykład nadciśnienie tętnicze i palenie. Skupiłbym się raczej na tych czynnikach ryzyka, które możemy kontrolować, takich jak nawyki nikotynowe, ciśnienie krwi, spożywanie alkoholu czy ilość ruchu. Tym bardziej że zwiększają ryzyko nie tylko udaru, ale też chorób serca, nowotworów i innych" – radzi prof. Mitchell.

Nie jest jasne, w jaki sposób grupa krwi A wiąże się z wyższym ryzykiem udaru, ale naukowcy przypuszczają, że może to mieć coś wspólnego z czynnikami krzepnięcia krwi. Są badania, które sugerują, że osoby z grupą krwi A mają nieco wyższe ryzyko powstania zakrzepów krwi w nogach – tzw. zakrzepicy żył głębokich.

"Większa skłonność do powstawania zakrzepów związana z posiadaniem grupy krwi A prawdopodobnie stwarza większe ryzyko chorób związanych z krzepnięciem, a udar to jedna z nich" - wyjaśnia prof. Mitchell, ale jednocześnie podkreśla, że nie wiemy jeszcze dokładnie, jaki mechanizm biologiczny za tym stoi.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2024
GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama