Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Osobom z bezsennością rzadziej "urywa się film" po alkoholu

Osobom z bezsennością rzadziej "urywa się film" po alkoholu
Badanie, którego wyniki opisał magazyn "Neurosience News", pokazało, że ludziom cierpiącym na bezsenność rzadziej po alkoholu "urywa się film" niż tym, którzy śpią smacznie i zdrowo. (Fot. Getty Images)
Wielu osobom znane jest to niepokojące uczucie, kiedy rano zastanawiają się, jak zakończyła się wczorajsza impreza. Badacze z Wydziału Medycyny Uniwersytetu Missouri postanowili sprawdzić, czy podatność na amnezję następczą, czyli utratę wspomnień po wypiciu alkoholu, ma związek z problemami ze snem.
Reklama
Reklama

Do amnezji następczej dochodzi wtedy, gdy ktoś wypije taką ilość alkoholu, która wystarcza do tymczasowego zablokowania procesu przenoszenie wspomnień z pamięci krótkoterminowej do długoterminowej. Proces ten jest nazywany konsolidacją pamięci i zachodzi w obszarze mózgu zwanym hipokampem.

Dokładna ilość alkoholu potrzebna do wywołania tego stanu jest różna u poszczególnych osób. Amerykańscy naukowcy dowiedli, że ma na to wpływ także jakość snu.

"Ponieważ wykazano, że bezsenność upośledza pamięć i funkcje poznawcze, pomyśleliśmy, że uczestnicy badania cierpiący na ciężką postać bezsenności i deklarujący wysokie spożycie alkoholu będą mieli również najwyższe wskaźniki częstotliwości zamroczenia" - wyjaśnił kierujący badaniem profesor Angelo DiBello z Rutgers Center of Alcohol and Substance Use.

W badaniu wzięło udział 460 studentów college'u, z których wszyscy deklarowali, że piją intensywnie, co oznaczało wypijanie pięciu lub więcej drinków przy jednej okazji w ciągu ostatnich 30 dni. Około jedna trzecia z nich cierpiała również na objawy bezsenności. Naukowcy odkryli, że wraz ze wzrostem spożycia alkoholu wśród uczestników, którzy nie uskarżali się na bezsenność, częstotliwość amnezji następczej wzrosła bardziej niż u tych, którzy zgłaszali problemy ze snem.

Naukowcy na razie nie są pewni, dlaczego tak się dzieje, ale mają już teorię, którą chcą sprawdzić w dalszych testach. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że zaburzenia rytmu okołodobowego, które są powszechne u osób cierpiących na bezsenność, zmieniają proces metabolizmu alkoholu. Działanie wielu enzymów niezbędnych by usunąć alkohol z organizmu zależy od pory dnia.

"Nie twierdzimy, że konsekwencje intensywnego picia nie występują u osób cierpiących na bezsenność. Problemy ze snem nie dają licencji na bezpieczne nadużywanie alkoholu. Widzimy jednak, że do zamroczenia dochodzi częściej u osób z niskim poziomem bezsenności" – skomentował wyniki badań prof. DiBello.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 27.03.2024
GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama