Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Olejek lawendowy - aromat dla zdrowia, urody i... zmysłów

Olejek lawendowy - aromat dla zdrowia, urody i... zmysłów
Warto mieć w domu olejek lawendowy. (Fot. Getty Images)
Różany, eukaliptusowy, sandałowy, cedrowy - olejki eteryczne od tysięcy lat używane są do zwalczania różnych dolegliwości. Jednym z najbardziej wszechstronnych jest zaś olejek lawendowy - zamknięte w buteleczce ukojenie dla ciała i ducha.
Reklama
Reklama

Olej lawendowy został odkryty 2500 lat temu i po dziś dzień jest stosowany w tradycyjnych praktykach terapeutycznych ze względu na szereg korzyści, jakich dostarcza naszemu układowi nerwowemu. "Powszechnie wiadomo, że ten starożytny składnik ma właściwości uspokajające, które pomagają w zasypianiu, gojeniu się skóry i zwalczaniu niepokoju” – wyjaśnia kosmetyczka Hanna Naranjo w rozmowie z magazynem "Elle”.

Dobroczynne właściwości lawendy zamkniętej w buteleczce na tym się jednak nie kończą – może być wykorzystywana w wieloraki sposób. "Olejek lawendowy leczy wszystko, od ugryzień i drobnych ran, po bezsenność, stres i bóle głowy; jest też doskonały dla skóry” – precyzuje ekspertka. Jawi się on więc jako antidotum na większość dolegliwości.

Jak włączyć olejek lawendowy do urodowej rutyny, by maksymalnie wykorzystać potencjał tej aromatycznej mikstury? Naranjo sugeruje, by wypróbować jego lecznicze działanie na włosach – zwłaszcza, jeśli są przesuszone i zniszczone. Z kolei, gdy zmieszamy go z innymi produktami przeznaczonymi do pielęgnacji i zastosujemy bezpośrednio na skórę głowy, zadziała niczym głęboko nawilżająca i kojąca maska. Wcieranie kilku kropel olejku w skórę głowy może również pomóc w wyeliminowaniu łupieżu.

Olejek lawendowy jest powszechnie stosowany głównie z uwagi na swoje właściwości relaksacyjne. Przyjemna woń powoduje rozluźnienie i koi nerwy. "Możesz go używać na co dzień jako alternatywę dla perfum albo wmasować go w skronie, aby odpocząć i się zrelaksować. Gdy wetrzemy go w kark i ramiona, zniwelujemy stres, który objawia się spiętymi mięśniami w tym właśnie obszarze” – instruuje Naranjo. Ekspertka zaleca również stosowanie olejku lawendowego podczas menstruacji, ponieważ może on łagodzić skurcze i ból.

Aromatyczna mikstura na bazie lawendy sprawdzi się także jako remedium na swędzącą skórę lub trądzik, gdyż wykazuje on właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Możemy także używać go zamiast pomadki ochronnej, aby uzyskać większe nawilżenie. Stosowany w aromaterapii uspokoi nas przed snem i ułatwi proces zasypiania osobom borykającym się z bezsennością. Zmniejsza bowiem nerwowość i skutecznie rozluźnia.

Naranjo podkreśla, że z uwagi na dostępność na rynku setek odmian lawendy ważne jest, aby znaleźć olej wysokiej jakości. Przed zakupem należy sprawdzić zarówno etykietę, jak i cenę. Jeśli na etykiecie nie odnajdziemy informacji, że produkt jest olejkiem eterycznym, należy go unikać, ponieważ nie będzie on miał takich samych prozdrowotnych właściwości. Ponadto tańsze olejki lawendowe, które możemy znaleźć na półkach drogerii, są nierzadko rozcieńczane składnikami syntetycznymi.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.03.2024
GBP 5.0516 złEUR 4.3201 złUSD 3.9866 złCHF 4.4886 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama