Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Okinawa: Wśród przyjaciół do końca życia

Okinawa: Wśród przyjaciół do końca życia
Mieszkańcy Japonii przywiązują dużą wagę do przyjaźni. (Fot. Thinkstock)
Tradycja silnych więzi w lokalnych społecznościach jest jednym z czynników decydujących o długowieczności mieszkańców japońskiej wyspy Okinawa. Tworzą się tam pięcioosobowe grupy przyjaciół - moais, którzy nawzajem angażują się w swoje życie.
Reklama

Historia moai sięga czasów, kiedy zmagający się z problemami rolnicy gromadzili się, by wymieniać się informacjami na temat optymalnych sposobów uprawy oraz by wspierać się, gdy zbiory bywały słabsze.

Członkowie moai co miesiąc uiszczają składki do wspólnej kasy. Pieniądze te wykorzystywane są na organizowanie wspólnych zajęć - kolacji, zabawę przy grach planszowych i realizowanie rozmaitych hobby. Członków wspólnoty cieszą też zwykłe rozmowy i plotkowanie.

Jeśli pojawi się nadwyżka pieniędzy, przyjaciele, wymiennie, otrzymują pewną jej część. Gdy ktoś wpadnie w finansowe kłopoty, może szybciej dostać swój przydział z grupowych oszczędności.

Moai nabiera też szczególnego znaczenia, gdy komuś umiera mąż lub żona, albo gdy dzieci przeprowadzają się do miasta. Krąg przyjaciół to sposób na uniknięcie samotności. A jak twierdzą naukowcy, samotność może szkodzić tak samo jak palenie papierosów.

Miasteczko Evdilos na greckiej Ikarii - tam też żyje się dłużej... (Fot. Thinkstock)

Osoby przynależące do moai mają większe szanse, by utrzymać równowagę emocjonalną i materialną. Wreszcie, świadomość przynależności do grupy oraz wzajemnego wsparcia przekłada się na wydłużenie życia mieszkańców Okinawy - nigdzie indziej na świecie nie ma tylu stulatków.

O tradycji moai zrobiło się głośno za sprawą artykułu Dana Buettnera, który w 2005 r. na łamach magazynu "National Geographic" przedstawił listę pięciu miejsc na świecie z największą liczbą stulatków. Określił on takie regiony jako blue zones.

Pozostałymi oazami długowieczności są grecka wyspa Ikaria, półwysep Nicoya na Kostaryce i miasto Loma Linda w Kalifornii.

 

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 22.02.2019
GBP 4.979 złEUR 4.339 złUSD 3.824 złCHF 3.822 zł

Sport


Reklama