Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Odprężenie dzięki... energii, czyli czego słuchamy za kółkiem

Odprężenie dzięki... energii, czyli czego słuchamy za kółkiem
Nie ma to jak dobra muzyka podczas jazdy samochodem! (Fot. Getty Images)
Autobiografia, The Show Must Go On i Małomiasteczkowy - oto, czego słuchamy podczas podróży samochodem. Jak pokazują wyniki badania, choć w muzyce poszukujemy przede wszystkim odprężenia, najchętniej słuchamy... popu.
Reklama
Reklama

1. Perfect "Autobiografia"; 2. Queen "The Show Must Go On"; 3. Dawid Podsiadło "Małomiasteczkowy"; 4. Queen "Bohemian Rhapsody"; 5. Dżem "List do M"; 6. Czesław Niemen "Dziwny jest ten świat"; 7. The Beatles "Yesterday"; 8. Republika "Biała flaga"; 9. Ed Sheeran "Shape of You"; 10. John Lennon "Imagine" - oto lista dziesięciu najpopularniejszych piosenek do samochodu według polskich kierowców.

Co więcej - jak wynika z badań zleconych przez markę Seat, która właśnie została pierwszym partnerem motoryzacyjnym Open'er Festival - polscy kierowcy potrafią znaleźć równowagę między polskimi a zagranicznymi hitami, bliskie są im i polskie, i światowe klasyki, a największą popularnością niezmiennie cieszy się... pop (68 proc. kobiet, 59 proc. mężczyzn). Dalej znalazły się takie gatunki, jak dance (52 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn) oraz rock (51 proc. kobiet i 59 proc. mężczyzn).

Z kolei na liście gatunków, za którymi kierowcy nie przepadają znalazły się: poezja śpiewana, muzyka klasyczna/opera oraz heavy metal.

I tak 65 proc. Polaków uważa, że jadąc samochodem relaksuje się właśnie dzięki słuchaniu muzyki. Z kolei połowa kierowców przyznaje, że ulubione lub dobrze dobrane piosenki podczas podróży potrafią pozytywnie ich nastroić na cały dzień, co - jak przyznaje ekspert - rzeczywiście nie pozostaje bez wpływu...

"Bodźce słuchowe wywołują bądź też pośredniczą w wywoływaniu reakcji o charakterze fizjologicznym, afektywnym, kognitywnym i behawioralnym, tzn., że muzyka działa nie tylko na ciało człowieka, ale również na jego emocje i umysł, co z kolei przekłada się na konkretne zachowania" – komentuje dr Sylwia Makomaska z Instytutu Muzykologii UW, specjalizująca się w psychologii muzyki.

A jak wygląda kwestia muzycznych preferencji kierowców z uwzględnieniem ich wieku? Okazuje się, że wraz z wiekiem preferujemy coraz bardziej złożoną muzykę, ale to nie jedyny aspekt, który determinuje nasze wybory. "Poziom znajomości muzyki to równie ważna cecha, która w istotny sposób wpływa na nasze preferencje. W sytuacji, gdy muzyka z założenia stanowi tło do wykonywania bardziej absorbujących aktywności, zasada lubię to, co znam nabiera szczególnego znaczenia" – odpowiada Makomaska.

Jak podsumowuje ekspertka, muzyka znana słuchaczowi jest bardziej przewidywalna i w efekcie niesie ze sobą mniejszy ładunek informacyjny, a to cechy, które zmniejszają poziom rozproszenia uwagi.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 29.03.2024
GBP 5.0300 złEUR 4.3009 złUSD 3.9886 złCHF 4.4250 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama