Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Odlotowa" środa!

"Odlotowa" środa!
Dzisiaj Dzień Lotnictwa! (Fot. Getty Images)
Jak to się dzieje, że samolot unosi się w powietrzu - to pytanie zadawało sobie chyba każde dziecko i niejeden dorosły. Jak przekonuje pilot Patrick Smith, nie jest to żaden cud, a da się to sprawdzić w prosty sposób.
Reklama
Reklama

28 sierpnia obchodzony jest Dzień Lotnictwa. Jak przypomina internetowy kalendarz świąt nietypowych, w ten sposób świętowana jest rocznica zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku.

Inny pasjonat lotnictwa, Patrick Smith - pilot linii lotniczych i autor strony internetowej askthepilot.com oraz książki "Pilot ci tego nie powie" - właśnie w swojej publikacji zdradza całą prawdę o samolotach, o skrzydłach i o tym, skąd wzięły się węzły...

Pilot przyznaje, że największą ciekawość każdego laika wzbudza to, jak to się w ogóle dzieje, że olbrzymie samoloty - przewożące tony pasażerów i ładunków - utrzymują się w powietrzu.

"Łagodne uniesienie w niebo setek tysięcy kilogramów maszynerii wydaje się cudem, ale żadnym cudem bynajmniej nie jest; wszystko dzieje się w sposób zaskakująco prosty i łatwy do zademonstrowania" - odpowiada z przekonaniem...

Aby samolot się unosił, potrzebne są duże skrzydła... (Fot. Getty Images)

Smith tłumaczy, jak samemu można sprawdzić to, na jakiej zasadzie samoloty latają. Proponuje wykonać prosty eksperyment. Podczas jazdy autostradą sugeruje wystawić rękę przez okno, prostopadle do samochodu i równolegle do ziemi. Dłoń należy lekko unieść w górę, wbijając się w strumień powietrza.

"Zrobiliśmy skrzydło i ręka leci. I będzie tak leciała dopóty, dopóki będziemy utrzymywali dłoń pod właściwym kątem i jechali z odpowiednio dużą prędkością. Ręka leci, ponieważ podtrzymuje ją powietrze. Z samolotem jest nie inaczej" - zauważa.

Pilot przyznaje jednak, że w ten sposób samochodu nie oderwiemy od ziemi. Mimo to radzi wyobrazić sobie, że nasza dłoń jest wielka (naprawdę wielka), a samochód ma taką moc, że może jechać szybko (naprawdę szybko).

"Wznoszenie się w powietrze polega na uzyskaniu odpowiednich wartości czterech sił rywalizujących ze sobą podczas lotu; to znaczy siła ciągu musi pokonać się oporu, a siła nośna siłę ciężkości".

Na koniec Smith przywołuje też słowa Orville'a Wrighta, jednego z amerykańskich pionierów lotnictwa, który - razem ze swoim bratem - powszechnie uważany jest za konstruktora pierwszego udanego samolotu. Orville miał powiedzieć: "samolot utrzymuje się w powietrzu, ponieważ nie ma czasu spaść". Czyli jednak cud?

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama