Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

O jeden filtr za daleko

O jeden filtr za daleko
Wiele młodych kobiet chce wyglądać nienaturalnie sztucznie jak Kim Kardashian. (Fot. Getty Images)
Dawniej to photoshop był winny promowaniu wyidealizowanego wizerunku kobiet. Dziś to media społecznościowe przyczyniają się do tego. Chcemy wyglądać jak po nałożeniu filtra - takie zdanie chirurdzy plastyczni słyszą coraz częściej.
Reklama
Reklama

Naukowcy z centrum medycznego w Bostonie twierdzą, że filtry w aplikacjach takich jak Instagram czy Snapchat mają katastrofalny wpływ na poczucie własnej wartości użytkowników. Chirurdzy plastyczni przyznają, że zgłasza się do nich coraz więcej pacjentów, którzy chcą wyglądać jak wersja ich samych z wyretuszowanych selfie.

Aplikacje takie jak Snapchat czy Instagram wyposażone są w filtry, które natychmiast poprawiają naszą aparycję - wygładzają skórę, nieco zmieniają strukturę kości policzkowych, dzięki temu za pomocą jednego kliknięcia wyglądamy bardziej atrakcyjnie.

Raport opublikowany na łamach "JAMA Facial Plastic Surgery" wskazuje, że filtry u niektórych mogą wywoływać dysmorfię ciała, chorobę psychiczną, która prowadzi do kompulsywnych tendencji, takich jak nadmierne zabiegi upiększające, spędzanie czasu na doszukiwaniu się nieistniejących wad, a nawet izolację społeczną.

Dzisiaj słynne modelki, takie jak Brytyjka Cara Delevingne, wyznaczają trendy - nie tylko stylu, ale i urody. (Fot. Getty Images)

"Filtry przedstawiają nieosiągalny wygląd i zamazują linię między rzeczywistością i fantazją u pacjentów" - wynika z raportu.

Specjaliści wskazują, że sama mania robienia selfie bywa zgubna - zgłasza się bowiem do nich coraz więcej pacjentów, którzy chcą poprawić swój wygląd, aby lepiej prezentować się na selfie.

Dawniej to photoshop był winny promowaniu wyidealizowanego wizerunku kobiet. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła kolejna, jeszcze bardziej niebezpieczna tendencja, kiedy to ludzie sami zaczęli retuszować swoje zdjęcia.

Jedno z badań ankietowych przeprowadzonych w 2015 r. wykazało, że choć dwie trzecie respondentek wskazywało, że czasopisma nie powinny retuszować publikowanych na swoich łamach zdjęć, 57 proc. kobiet przyznało, że regularnie edytuje własne zdjęcia w mediach społecznościowych, aby poprawić swój wygląd. Trend szybko wzrósł wraz ze wzrostem liczby gotowych filtrów w aplikacjach, które sprawiają, że twarze wyglądają niemal jak z kreskówek.

Raport wskazuje również, że nieco zmieniły się preferencje co do zabiegów estetycznych. Dawniej najczęściej pacjenci zgłaszali chęć korekty nosa, dziś domagają się poprawienia symetrii ich twarzy, korekty powiek. 

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 19.04.2024
GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama