Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowo odkryty najstarszy drapieżnik został nazwany na cześć Davida Attenborough

Nowo odkryty najstarszy drapieżnik został nazwany na cześć Davida Attenborough
Auroralumina attenboroughii tak mogła wyglądać 560 mln lat temu. (Fot. Simon Harris/Rhian Kendall/BGS/UKRI)
Brytyjscy naukowcy odkryli w pobliżu Leicester pochodzącą sprzed ponad pół miliarda lat skamielinę zwierzęcia, które było przodkiem dzisiejszych koralowców, meduz i ukwiałów. Ten najstarszy znany dotychczas drapieżnik dostał nazwę na cześć słynnego brytyjskiego podróżnika, przyrodnika i popularyzatora wiedzy Davida Attenborough.
Reklama
Reklama

"Auroralumina attenboroughii" - tak brzmi oficjalna nazwa gatunkowa najstarszego znanego zwierzęcia drapieżnego. Pierwsza część nazwy po łacinie znaczy "latarnia o świcie", co ma stanowić nawiązanie do wieku skamieliny, a także jej kształtu przypominającego płonącą pochodnię. Drugi człon nazwy to hołd dla sir Davida Attenborough, jednego z najznakomitszych przyrodników i popularyzatorów wiedzy o naturze, podaje w komunikacie dotyczącym odkrycia British Geological Survey (BGS).

Paleontolodzy datują wiek skamieliny na 560 milionów lat. Jest to pierwszy tego rodzaju okaz - zwierzę należące do typu, który obejmuje dzisiejsze koralowce, meduzy i ukwiały. Został znaleziony w Charnwood Forest w Anglii, niedaleko Leicester. To miejsce znane jest z występowania skamielin sprzed milionów lat. W 1957 roku Roger Mason znalazł tam odcisk przypominający liść paproci, który okazał się jednym z najstarszych znanych skamieniałych zwierząt - "Charnia masoni".

"Kiedy byłem w szkole w Leicester, byłem zagorzałym łowcą skamieniałości. Skały, w których odkryto Auroralumina, uważano wówczas za tak stare, że datowane były na długo przed początkiem życia na naszej planecie. Więc nigdy nie szukałem tam skamieniałości" - wspominał David Attenborough, komentując znalezisko.

"Kilka lat później chłopak z mojej szkoły znalazł tam jednak ślady życia i udowodnił, że eksperci się mylili. W nagrodę znalezisko mógł nazwać swoim imieniem. Teraz już — prawie — go dogoniłem i jestem tym naprawdę zachwycony" - dodał, przywołując Rogera Masona i jego odkrycie.

Odkrycie gatunku Auroralumina attenboroughii, które opisano w "Nature Ecology and Evolution", stawia pod znakiem zapytania dotychczasową wiedzę na temat tego, kiedy na Ziemi pojawiły się znane nam zwierzęta.

"Powszechnie uważa się, że współczesne grupy zwierząt, takie jak meduzy, pojawiły się 540 milionów lat temu, podczas eksplozji kambryjskiej. Ale ten drapieżnik jest starszy o 20 milionów lat. To najwcześniejsze znane nam stworzenie, które ma szkielet" - oznajmił dr Phil Wilby, kierownik działu paleontologii w British Geological Survey i jeden z autorów odkrycia.

"Do tej pory znaleźliśmy tylko jeden okaz, ale niezwykle ekscytująca jest świadomość, że muszą istnieć inne, będące kluczem do wiedzy na temat tego, kiedy na Ziemi pojawiły się złożone formy życia.

Paleontolodzy nieustannie przeczesują Charnwood Forest w poszukiwaniu skamielin z ery ediakarańskiej, czyli sprzed 635 do 538,8 milionów lat. W 2007 roku zespół pod kierunkiem Phila Wilby’ego z BGS spędził ponad tydzień, czyszcząc skałę o powierzchni 100 metrów kwadratowych szczoteczkami do zębów i dyszami ciśnieniowymi. Badacze stworzyli gumową formę całej powierzchni, utrwalając na niej odciski ponad 1 000 skamielin. Jedna zdecydowanie się wyróżniała. Jej szczegółowe badania przeprowadził dr Frankie Dunn z Muzeum Historii Naturalnej Uniwersytetu Oksfordzkiego.

"Bardzo różni się od innych skamieniałości z Charnwood Forest i reszty świata. Większość organizmów z tego okresu ma niespotykaną obecnie budowę ciała i nie jest jasne, w jaki sposób są powiązane z żyjącymi dziś zwierzętami. Ten okaz ma wyraźnie zaznaczony szkielet z gęsto upakowanymi mackami, które falowałyby w wodzie, chwytając przepływający pokarm, podobnie jak dzisiejsze koralowce i ukwiały" - stwierdził dr Frankie Dunn.

Dr Dunn nazywa okaz "samotną małą skamieliną" i uważa, że pochodzi z płytszej wody niż reszta skamieniałości znalezionych w Charnwood, które raczej przypominają te znajdowane w głębokim oceanie na zboczach wysp wulkanicznych, jak u podnóża Montserrat na Karaibach.

Wszystkie skamieniałe organizmy na oczyszczonej powierzchni skalnej były zakotwiczone w dnie morza i zostały przewrócone w tym samym kierunku przez popiół wydobywający się z wulkanu. Jedynym wyjątkiem był Auroralumina attenboroughii, który leży pod dziwnym kątem i brakuje mu podstawy, wiec wygląda na to, że został zmieciony w dół zbocza w wybuchu wulkanu.

Datowania Auroralumina attenboroughii dokonano w siedzibie BGS w Keyworth za pomocą analizy izotopowej cyrkonu w otaczającej go skale. Cyrkon to pierwiastek radioaktywny, który działa jak zegar geologiczny i pozwala dokładnie określić wiek skały.

"Wybuch kambryjski był niezwykłym wydarzeniem w dziejach Ziemi. Uważa się, że właśnie wtedy ukształtowała się anatomia zwierząt na następne pół miliarda lat. Nasze odkrycie pokazuje, że plan ciała parzydełkowców (koralowców, meduz czy ukwiałów) został ustalony co najmniej 20 milionów lat wcześniej, więc jest to niezwykle ekscytujące odkrycie, które rodzi wiele innych pytań" - twierdzi dr Dunn.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama