Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nowe badanie dowodzi co jest szczególnie skuteczne w walce z depresją

Nowe badanie dowodzi co jest szczególnie skuteczne w walce z depresją
Depresja i stany lękowe to rzeczywistość wielu ludzi. (Fot. Getty Images)
Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii w Adelajdzie uważają, że ćwiczenia fizyczne powinny stać się podstawową metodą leczenia depresji i zaburzeń lękowych. Do takich wniosków skłoniły ich wyniki dużego badania przeglądowego. Dowiodło ono, że wysiłek fizyczny może pomagać chorym na depresję skuteczniej niż leki.

Reklama
Reklama

Aktywność fizyczna ułatwia powrót do zdrowia osobom, które czują się przygnębione, mają depresję czy stany lękowe. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii w Adelajdzie, którzy przeanalizowali ponad tysiąc badań porównujących różne formy leczenia. I doszli do wniosku, że regularny wysiłek fizyczny może być kluczem do sukcesu w redukowaniu objawów depresji, lęku i obniżonego nastroju.

Jak podaje serwis Forskning.no, z nowych analiz wynika, że ćwiczenia mogą dawać lepsze efekty niż psychoterapia i najczęściej stosowane leki przeciwdepresyjne.

Aktywność fizyczna - w przeciwieństwie do farmakologii - przynosi niemal natychmiastowe efekty. (Fot. Getty Images)

Właśnie dlatego australijscy uczeni rekomendują aktywność fizyczną jako terapię pierwszego wyboru w ramach standardowej opieki psychiatrycznej.

"Powszechnie wiadomo, że aktywność fizyczna poprawia zdrowie psychiczne. Mimo to nadal nie jest oferowana jako terapia pierwszego wyboru" - oznajmił współautor badania Ben Singh. Ma nadzieję, że praca jego zespołu zainspiruje pracowników służby zdrowia do zalecania pacjentom ćwiczeń fizycznych.

Raport z badania został opublikowany w "British Journal of Sports Medicine". Jest to jak dotychczas najbardziej wszechstronna metaanaliza w tej dziedzinie. Opiera się bowiem na wynikach różnych badań, w których w sumie wzięło udział ponad 100 tys. osób.

Analizując je, naukowcy z Uniwersytetu Południowej Australii dostrzegli, że dobroczynny wpływ aktywności fizycznej był najbardziej widoczny u osób uskarżających się na obniżenie nastroju. Ważnym spostrzeżeniem było też to, że ruch zwykle przynosi niemal natychmiastowy efekt. Nie trzeba czekać tygodniami, jak to zwykle bywa w przypadku farmakoterapii.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 15.04.2024
GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama