Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nikotyna w prehistorycznych zębach!

Nikotyna w prehistorycznych zębach!
Tytoń używany był przez ludzi już od czasów prehistoycznych. (Fot. Thinkstock)
Po raz pierwszy udało się zidentyfikować cząsteczki nikotyny w prehistorycznych płytkach nazębnych. Wyniki badań przedstawiono na łamach Journal of Archaeological Science: Reports.
Reklama
Reklama

Dzięki tej nowej metodzie można będzie badać kto, gdzie i kiedy w dawnych czasach palił tytoń lub inne podobne rośliny.

"Na przykład pomoże nam to określić, czy wszyscy członkowie danej społeczności używali tytoniu, czy może tylko dorośli, a może tylko mężczyźni lub tylko kobiety" - opisuje współautorka badań, Shannon Tushingham z Washington State University (USA).

Dotąd badanie śladów używania tytoniu polegało na dokumentowaniu w materiale archeologicznym obecności fajek, zwęglonych nasion tytoniu, analizy włosów i odchodów. Jednak te materiały występują rzadko i trudno je jednoznacznie powiązać z pojedynczymi ludźmi.

W przypadku mineralnej płytki nazębnej powiązanie jej z konkretnymi ludźmi jest oczywiste, ponieważ pobierana jest ona bezpośrednio z zębów.

Zespołowi udało się stwierdzić obecność nikotyny w płytce nazębnej ośmiu ludzi, którzy żyli na przestrzeni od 6 tys. - do 300 lat temu na obszarze Kalifornii.

W grobie jednego z mężczyzn w sąsiedztwie szkieletu jego bliscy zostawili fajkę. W innym przypadku ślady nikotyny znaleziono w zębie trzonowym szkieletu starszej kobiety. Oznaczałoby to, że młodsze kobiety unikały palenia, być może ze względu na dzieci, natomiast starsze kobiety mogły palić tytoń.

W ostatnich latach płytka nazębna staje się dla archeologów coraz bogatszym źródłem informacji o diecie i środowisku życia prehistorycznych ludzi. Naukowcy potrafią identyfikować w niej białka, DNA bakterii czy ślady skrobi.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama