Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Nigella Lawson: Jedzenie nie musi być fotogeniczne

Nigella Lawson: Jedzenie nie musi być fotogeniczne
Nigella Lawson cieszy się dużą popularnością i sympatią na całym świecie. Lubią ją też inni szefowie kuchni... (Fot. Getty Images)
Nigella Lawson doskonale wie, że je się również oczami. Sama zza ekranów milionów telewizorów pobudzała apetyt na to, co szybkie i dające komfort. Dziś w dobie instafood, zauważa, że więcej miejsca jest na to, co ładne, ale czy smaczne?
Reklama

Media społecznościowe, internet przyczynił się do zmiany tego, co i jak jemy, przyznaje Nigella Lawson. Choć sama uwielbia fotografować jedzenie, nie łatwo dała się porwać fenomenowi Instagrama. Swój profil założyła trzy lata temu.

"Bardzo często to, co obserwuję w sieci, jest dla mnie również inspiracją. Jednak nie chcę być przytłoczona obrazkami" - wyjaśnia w swoim felietonie dla "Guardian".

Poza całą masą inspiracji, dostrzegła, że w sieci nie ma miejsca na to, co zwykłe, przeciętne, mało kolorowe i mało wystylizowane. Zwykły rosół czy gulasz tracą na swej urodzie i wirtualnym smaku, jeśli nie towarzyszy im cała piękna oprawa. Zatem mamy do czynienia z czymś, co zagraniczni specjaliści nazywają "food shaming". W kuchni nie ma miejsca na brzydotę - soczyste owoce, kolorowe warzywa, wymyślne desery, feeria barw, kolorów. Zwykłe szarości, brązy - te wypadają blado w obiektywie. A szkoda, bo jak przyznaje sama Lawson, odcienie brązów mają najlepszy smak.

"Szybko poczułam się przytłoczona tymi obrazkami" - przyznaje kucharka.

"Instafood, to dziwna przestrzeń, tyle kilkunastowarstwowych, ciast ombre - jak w ogóle można to pokroić i zjeść; tyle pięknie wystylizowanych potraw - pojawiają się na Instagramie tylko dlatego, że wyglądają ładnie. Czy bez Instagrama powstałoby kiedyś i funkcjonowało coś takiego jak smoothie bowl? Nie znam osoby, która w ogóle jadłaby coś takiego. Instagram to medium posługujące się obrazem, podobnie jak telewizja, zatem zawsze faworyzowane będzie ładne jedzenie, ale to jedynie sprzyja zatraceniu tego, czym jest gotowanie" - zastanawia się Nigella Lawson.

Komentarze


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 13.07.2018
GBP 4.890 złEUR 4.330 złUSD 3.724 złCHF 3.712 zł

Sport


Reklama