Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nietypowe "Wesele" - wielowarstwowy tort emocji!

Nietypowe "Wesele" - wielowarstwowy tort emocji!
Margot Przymierska - twórczyni przedstawienia. (Fot. Mat. prasowe)
Interaktywne przedstawienie teatralne, w którym publiczność odgrywająca rolę gości weselnych, decyduje o szczęśliwym zakończeniu.
Reklama
Reklama

Interaktywny spektakl „Wesele” reżyserowany jest przez Polkę, Margot Przymierską w ramach festiwalu Voila! Europe. Myśl przyświecająca przedstawieniu, o którego ostatecznym kształcie zadecydują widzowie, to integracja. Ne przekór Brexitowi. Pozwólmy, niech Polaków (i nie tylko!) zjednoczy wesele (nie tylko to Wyspiańskiego), esperanto i… disco polo. 

Radość i nadzieja z powodu rozpoczęcia nowej życiowej drogi, żałoba po utraconej wolności i lęk, czy dokonaliśmy właściwego wyboru. Złość i niechęć wynikająca z zadawnionych konfliktów rodzinnych, a czasem także wyniosłe zachowanie rodziców, dla których ślub jest mezaliansem. W Wielkiej Brytanii tort ma jedno piętro więcej - dwie kultury: monolityczną polską i multietniczną, brytyjską.

"Prowadząc wesela zauważyłam, że niezależnie od tego skąd pochodzą goście, wszyscy dobrze życzą młodym" - opowiada Przymierska. "Są przyjaźni, otwarci, ciekawi innych, niezależnie od tego czy pochodzą z Polski, Anglii, Rumunii czy Indii. Zaobserwowałam siłę tego rytuału w pokonywaniu różnic kulturowych. Chcę odtworzyć ten klimat na scenie z udziałem publiczności tak, aby czuli się częścią spektaklu, a nie biernymi widzami” - tłumaczy twórczyni spektaklu.

Wesele zawsze dzieje się ponad granicami, co Margot Przymierska podkreśla używając esperanto – sztucznego języka, którego ideą było łączenie ludzi różnych kultur. Tyle że teraz, w kontekście Brexitu, idea wspólnoty stoi pod znakiem zapytania.

Ale jak tu świętować wesele, gdy Wielka Brytania bierze właśnie rozwód z Europą?

Czy skończy się jak wesele w Atomicach? Nie wiemy. Wszystko zależy od widzów.

Dlaczego warto pójść na to wesele?

Ile wspólnego z klasycznym "Weselem" Wyspiańskiego ma spektakl Przymierskiej?... (Fot. Mat. prasowe)

Żeby posłuchać esperanto

Sztuczny twór wymyślony przez Polaka – Ludwika Zamenhofa z Białegostoku, któremu przyświecała szlachetna idea, żeby łączyć ludzi zamiast dzielić. Środkiem do celu miał być język pomocniczy, który pomógłby pokonać barierę w komunikowaniu się. Nic dziwnego, że w 1913 r. wysunięto kandydaturę Zamenhofa do nagrody Nobla. Wydawałoby się, że dziś, kiedy rolę lingvo internacia pełni język angielski, esperanto nie ma szans. A jednak od paru lat przeżywa swój renesans. Dlatego warto poznać się z nim bliżej podczas spektaklu.

Żeby się zamyślić

Nad tym, że kończy się pewien etap. Zarówno w życiu młodożeńców, jak i w życiu wspólnej Europy, która za chwilę zmieni swój kształt. Okazuje się, że jedno i drugie ma na siebie ogromny wpływ. Czy rzeczywiście bawimy się na ostatnim weselu przed Brexitem? Czy tak jak Wyspiański możemy popatrzeć na przekrój społeczny zgromadzonych gości i zastanowić się na temat współczesnych stereotypów kulturowych, roli tradycji i wychowania w kształtowaniu tego, kim dziś jesteśmy.

Żeby pokazać obcokrajowcom, jak bawią się Polacy

Pokażmy Johnowi z Londynu, Claudii z Lisbony i Mantusowi z Wilna, co znaczy „a teraz idziemy na jednego” czy „gorzko, gorzko”. Niech zrozumieją ideę polskiej gościnności. Niech poczują klimat. Niech zatańczą do „Białej mewy”.

Bo lubimy wesela. Po prostu. Gdyby tak nie było, „Wesele bez młodej pary” – cykl imprez stylizowanych na uroczystość weselną organizowany w całej Polsce od 10 lat, nie cieszyłyby się taka popularnością. A niedawno otwarty w Białymstoku klub nie wybrałby sobie takiej stylistyki czyli pretekstu do organizowania zabawy osadzonej w konkretnych ramach.

Więc nie udawajmy, że jesteśmy „ponad to” i pogardzamy taką rozrywką, tylko niedługo widzimy się w Applecart, prawda?

Prezenty dla Młodej Pary już wybrane? Jeśli nie, to lista prezentów jest tutaj: https://www.voilaeuropefestival.com/sales/londons-european-theatre-festi/wesele--wedding😉

Nie zapomnijcie kwiatów!

Margot Przymierska jest performerką, wodzirejką weselną, początkującą Esperantystką, połową duetu live artowego Przymierska Morgan, z którym eksperymentuje łącząc zjawiska obecne w kulturze popularnej z (pseudo) autobiograficznymi opowieściami. Występowała w Battersea Arts Centre, Rich Mix, Cardiff MADE. Margot jest częścią kolektywu artystycznego The People Speak. Urodzona w Białymstoku (stolicy disco polo i Esperanto) od 15 lat mieszka w Londynie.

Więcej informacji o Margot: przymierskamorgan.tumblr.com  

Kiedy: 7, 8 i 10 listopada, godz. 19:15 oraz 20:45

Gdzie: Applecart Arts,  170 Harold Road, London, E13 0SE

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 23.04.2024
GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama