Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nieśmiertelny T-shirt

Nieśmiertelny T-shirt
Ten kawałek bawełny podbił cały świat! (Fot. Getty Images)
Koszulka, popularny T-shirt, choć obecnie jest to odzież uniseks, noszona w każdych okolicznościach, zaczęła życie jako wyłącznie męska bielizna. W średniowieczu noszono koszulki w kształcie litery T, z bawełny lub tkanego lnu, pod odzieżą wierzchnią.
Reklama
Reklama

Prostsze pranie tych koszul pozwoliło zapewnić higieniczną ochronę dla skóry. Noszenie czystej wybielonej koszuli ze skóry było oznaką bogactwa. Krój tego podkoszulka - to obszerny strój wykonany z kawałków materiału, połączonych w kształt litery T, z długimi ogonami.

Pod koniec XIX wieku brytyjscy marynarze nosili białe, flanelowe koszulki pod wełnianymi mundurami. Na przełomie wieków brytyjska marynarka wojenna pozwoliła marynarzom nosić te koszulki podczas pracy na pokładzie. Mężczyźni klasy robotniczej szybko przyjęli zwyczaj noszenia podkoszulków. W 1880 r. mundur US Navy zawierał luźną, flanelową koszulę z prostokątnym dekoltem. W 1913 roku biała, bawełniana koszulka została oficjalnie bielizną do munduru. Oprócz szybszego suszenia niż flanela, bawełna była po prostu wygodniejsza.

Handel koszulkami rozkwitł w pierwszej połowie XX wieku. Hanes rozpoczął produkcję bielizny męskiej w 1901 roku, a Fruit of the Loom zaczął sprzedawać koszulki na dużą skalę w 1910 roku. W latach trzydziestych koszulka była częścią ubrań sportowych. W 1938 roku amerykański sprzedawca Sears, Roebuck and Company zaczął oferować "gob" (amerykański slang oznaczający koszulkę marynarzy) z białej bawełny.

Charlize Theron nawet w zwykłej koszulce wygląda zjawiskowo. (Fot. Getty Images)

Podczas II wojny światowej amerykańska armia i marynarka wojenna USA dostarczyły swoim żołnierzom białe, bawełniane koszulki z krótkim rękawem. Wojna i obrazy zwycięskich alianckich żołnierzy w krótkich rękawach pomogły podnieść koszulkę do rangi stroju ze świata tryumfującej męskości. W 1941 r. zaprezentowano reklamę Searsa: "Nie musisz być żołnierzem, aby posiadać własną koszulkę".

Wschodzące gwiazdy Hollywood w latach 50. zaczęły się pojawiać w koszulkach, aby potwierdzić buntowniczość swoich postaci. Montgomery Clift w "Miejscu pod słońcem" (1951), Marlon Brando w "Dzikim" (1953) i James Dean w "Buntowniku bez powodu" (1955), sprawili, że koszulka weszła do męskiej garderoby jako odzież, która może oznaczać charakter, ale także być noszona w miejscu pracy.

Jednak zajęło dobre pięćdziesiąt lat, aby T-shirt został zaakceptowany jako odpowiedni strój biurowy. Nikt nie zaprzeczy seksowności koszulki, noszonej blisko ciała. W latach 60. polubiły ją aktorki i śpiewaczki. W 1977 roku Jacqueline Bisset zgorszyła amerykańskich widzów, pojawiając się w mokrej koszulce (a zatem prześwitującej) w filmie "Głębia". Zmieniając funkcję bieliźnianą w rolę odzieży wierzchniej, koszulka stała się płótnem, które można było pokryć wiadomościami, czy to politycznymi, reklamowymi, graficznymi czy humorystycznymi. Postęp technologiczny w sitodruku sprawił, że drukowanie wzorów na koszulkach było proste, szybkie i niedrogie.

W latach 70. konsumenci mogli produkować niestandardowe koszulki. Marki komercyjne a także grupy muzyczne i wytwórnie płytowe szybko zdały sobie sprawę z potencjału tego narzędzia do komunikacji. Związek T-shirta z historią klasy robotniczej i jego wywrotową aurą niewłaściwej odzieży wierzchniej - uwiodły pokolenia muzyków, pisarzy, aktorów i intelektualistów.

W latach 90. w koszulkach pojawili się raperzy, modelki i gwiazdy popu. I choć może się wydawać, że koszulka wygładza różnice społeczno-ekonomiczne (każdy może nosić koszulkę, od najbiedniejszych do najbogatszych), może ona również służyć jako ostentacyjny znak wyróżniający, gdy jest dziełem znanego stylisty. Haute couture przejęło tę eks-bieliznę z lat 50. i nadal interesuje ona stylistów takich jak: Yves Saint Laurent i Dior w latach 70., a następnie Chanel, Lacoste, Calvin Klein i Polo Ralph Lauren w latach 90. Giorgio Armani i Helmut Lang sprawili, że koszulka stała się ich mundurem. T-shirt jest daleki od skromnych początków utylitarnych sto lat temu i teraz jest niezbędnym elementem każdej garderoby.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 28.03.2024
GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama