Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Niedobór snu sprzyja negatywnemu myśleniu

Niedobór snu sprzyja negatywnemu myśleniu
Śpijcie dobrze, a wasze podejście do życia będzie także bardziej optymistyczne... (Fot. pap/epa)
Wszyscy wiemy, jak opłakane bywają skutki nieprzespanej nocy. Mamy wówczas kłopoty ze skupieniem, pracujemy wolniej i mniej efektywnie. Ale to nie wszystko. Włoscy uczeni dowiedli właśnie, że prócz zmęczenia i zaburzeń koncentracji, niedobór snu powoduje nieadekwatnie negatywne postrzeganie rzeczywistości.
Reklama
Reklama

Osoby zmagające się z bezsennością wiedzą doskonale, w jak dużym stopniu brak snu utrudnia codzienne życie. Rozkojarzenie, bóle głowy, kłopoty z koncentracją – oto powszechnie znane objawy nieprzespanej nocy. Gdy jednak problemy ze snem utrzymują się przez kilka kolejnych nocy, skutki mogą być poważniejsze, rzutując na nasz stan emocjonalny i zdolność trzeźwej oceny rzeczywistości. Jak dowiedli włoscy uczeni, niewystarczająca ilość snu zwiększa tendencję do negatywnego myślenia i nieadekwatnego postrzegania pozytywnych lub neutralnych zjawisk.

Naukowcy z Uniwersytetu L’Aquila we Włoszech przeprowadzili trwające dwa tygodnie badanie, w którym udział wzięły 42 osoby. Zostały one poproszone o zmianę swoich nawyków związanych ze snem. W ciągu pierwszych pięciu dni badani mieli za zadanie kłaść się spać i wstawać o normalnej porze, a w ciągu pięciu następnych – skrócić czas snu do 5 godzin. Zasypiali oni około 2 w nocy i wstawali z łóżka o 7 rano.

Po każdym pięciodniowym etapie badania uczeni poprosili uczestników o ocenę pokazanych im obrazków w oparciu o 9-stopniową skalę emocji. Naukowcy użyli do badania zdjęć pobranych z International Affective Picture System – bazy danych wykorzystywanych przez psychologów do badania emocji i uwagi. Zdjęcia te przedstawiały pozytywne, neutralne i negatywne zjawiska. Wyniki eksperymentu nie pozostawiają złudzeń. Po pięciu nieprzespanych nocach uczestnicy oceniali w sposób negatywny zaprezentowane na zdjęciach zdarzenia – także te neutralne i pozytywne.

Autorzy badania konkludują, iż brak snu powoduje zaburzenia emocjonalne, które mogą rzutować na nasze codzienne życie. "Niewystarczająca ilość snu powoduje zmiany w naszych reakcjach emocjonalnych, narzucając negatywne nastawienie. Osoby, które się nie wysypiają, mogą więc postrzegać wydarzenia w codziennym życiu jako gorsze i bardziej nieprzyjemne, niż są w rzeczywistości" – wyjaśnia główna autorka badania, dr Daniela Tempesta.

Uczona dodaje, że rezultaty nowej analizy jej zespołu badawczego stanowią kolejny argument przemawiający za tym, że odpowiednia ilość snu to jeden z fundamentów zdrowego stylu życia. Eksperci stale przypominają, że powinniśmy spać 8 godzin w ciągu doby. Pamiętajmy, że niedobory snu skutkują ponadto kłopotami z pamięcią, spadkiem libido, a także zwiększonym ryzykiem nadwagi, cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca i depresji.

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.04.2024
GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama