Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Nie chodzimy, tylko siedzimy...

Nie chodzimy, tylko siedzimy...
Większość Polaków preferuje siedzący tryb życia. (Fot. Getty Images)
18 proc. Polaków spaceruje mniej niż 10 minut w tygodniu, a blisko połowa z nas w pozycji siedzącej każdego dnia spędza ponad 5 godzin - wynika z raportu. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia siedzący tryb życia uznaje jako czwartą przyczynę śmiertelności...
Reklama
Reklama

To zatrważające wyniki - zwłaszcza porównując nas do innych narodowości. Bowiem pod względem spacerowania i poziomu aktywności fizycznej w ogóle Polacy znajdują się poniżej europejskiej średniej. O tych danych dowiadujemy się z badania MultiSport Index 2019, które zostało przeprowadzone przez Kantar, na zlecenie Benefit Systems z uwzględnieniem reprezentatywnej próby 1858 mieszkańców Polski.

"Według Eurobarometru 2017 około 15 proc. Europejczyków zadeklarowało, że nie spaceruje nawet 10 minut w ciągu tygodnia. W Polsce takich osób w 2017 było 7 proc. więcej. To dużo gorzej niż w pozostałych krajach Europy" - komentuje dr Janusz Dobosz z Narodowego Centrum Badania Kondycji Fizycznej AWF Warszawa. Dodaje jednak, że w Polsce - w przeciwieństwie do zmian obserwowanych w Europie - odsetek niespacerujących systematycznie maleje: z 25 proc. w 2013, do 22 proc. po czterech latach (Eurobarometr 2017) i 18 proc. w chwili obecnej (Multisport Index 2019).

Coraz mniej osób uprawia jakikolwiek sport. (Fot. Getty Images)

Okazuje się, że więcej niż chodzimy - siedzimy. Co gorsze, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) siedzący tryb życia uznała za czwartą przyczynę śmiertelności na świecie! Jak podaje, każdego roku bezruch odpowiada za 6 proc. zgonów (tj. ponad 3 miliony rocznie). Z kolei powyższe badanie wykazało, że 48 proc. Polaków w pozycji siedzącej spędza ponad 5 godzin dziennie, natomiast 16 proc. siedzi powyżej 9 godzin na dobę...

Dr Agata Mroczek, ekspert w zakresie anatomii człowieka oraz fizjoterapii w sporcie, zauważa, że połączenie pracy biurowej z ciągłym przebywaniem w wymuszonej pozycji może przyczynić się do szeregu niekorzystnych zmian w organizmie. Jakich? "Przede wszystkim należą do nich: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca drugiego typu, zakrzepica naczyń żylnych nóg (uczucie ciężkości nóg i obrzęki), zespół cieśni nadgarstka jako konsekwencja nienaturalnego ułożenia ręki podczas korzystania z komputera" - wylicza i podkreśla, że właśnie dlatego - zwłaszcza dla osób wykonujących pracę umysłową - potrzeba ruchu nabiera szczególnego znaczenia.

Warto pamiętać, że sport - choć bywa kontuzjogenny - to zdrowie. Przypomina o tym Instytut Żywności i Żywienia, który aktywność fizyczną wpisał nawet w podstawę najnowszej piramidy żywieniowej. I choć do uprawiania sportu nie zawsze potrzebne są nam specjalistyczne sprzęty, niektóre aktywności można uprawiać bez ponoszenia specjalnych kosztów, nie wszyscy z tego korzystają. Niektórzy zniechęcają się do uprawiania sportu, gdyż to za dużo zamieszania... Jednak do spacerowania nie potrzeba ani specjalistycznego ubioru czy obuwia, nie trzeba dojeżdżać na siłownię. Wystarczy wyjść z domu i ruszyć przed siebie. Po zdrowie marsz!

Reklama
Reklama

Waluty


Kurs NBP z dnia 18.03.2024
GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
Reklama

Sport


Reklama
Reklama